Ayak Kokusunun Nedenleri ve Tedavisi

Ayak Kokusunun Nedenleri ve Tedavisi

Üçgenin Taban Olmayan Kenarı kokusu sosyal yaşantımızı aracısız olarak etkileyen bir durumdur. Bir çok tedavi yöntemi olmakla birlikte tek daimi tedavi yöntemi cerrahi müdahale gerektiren cana yakın sinir sistemini bloke etme yöntemidir.

Etap kokusu günlük yaşantıda yaklaşık olarak herkesin başına gelmesinden korktuğu, utanıp sıkıldığı bir durumdur.Sosyal yaşamı etkileyen ve başa gelmesi durumunda insanı sıkıntıya sokan, öz güvenini zedeleyen ayak kokusu gerçekten sanıldığı kadar kolay değildir. Manâlı afiyet problemleri arasında görülen üçgenin taban olmayan kenarı kokusu doktorlar kadar tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Ayak kokusunun nedeni aslen ayaktaki terlemeye dayalı fazla bakteri üremesi ya da mantar oluşumuna dayanır. Çok nadir olarak görülse de bu hastalığın bir takım kanserlerin belirtisi olabileceği de doktorlar tarafından bildirilmekte. aynı zamanda troid, şeker hastalığı gibi sağlık durumu sorunlarının habercisi olabiliyor. Genelde bacak kokusunun aşağıda ayrı hastalıklara dayanan bir niçin bulunamasa da gerginlik ve bezginlik altındaki insanlarda da görülebiliyor.

Tedavi olunsa zeka üçgenin taban olmayan kenarı kokusunu alıkoymak için tedbirler olmak ileride oluşabilecek sorunları en aza indirir. Başta her insan etap konusunda hijyeni alışılmışlık haline getirmelidir. Günde en az bir defa ayaklar ılık su ile yıkanmalıdır. Bağlı ancak giyecek konusunda da dikkatli olmanız lüzum. Üremek için karanlık ve sıcak yerleri seven bakteriler için suni deri ve plastikten yapılan ayakkabılar oldukça verimli yerler. Uzmanlar nefes bölge pamuklu çorap ve hakiki cilt pabuç kullanımının mantar ve bakteri üremesini alıkoymak için birincil adım olduğunu söylemekte.

Etap Kokusu Nasıl Giderilir?

Çoğu insanın muzdarip olduğu bu sevimsiz durumun insanlar aralarında birçok çözümü var. Menekşe yağı, şifalı bitkilerden yapılma kremler, kına yakmak, pudralamak daha bulabileceğiniz onlarca çözümden yalnızca bazıları. Bu çözümler etap terlemesini engellemek ya da kokuyu bastırma amacı güderler. Fakat bu çözümler kulaktan dolma olmakla beraber sorunun köküne inmediği için çoğunlukla etkili olmamakta, etkili olsa deha kısa süreli ve verimsiz çözümler sunacaktır katiyen gerçek bir çare yöntemi değildirler. En güvenilir ve etkili yol bir hekime gözükmek ve tedaviye sürekli devam etmektir. Maalesef tedavi kısa süreli değildir ve başlıca hastalar bir zaman daha sonra pes eder ya da öbür yollara başvurma eğilimi gösterirler.

ayak kokusu

Tıpta da çoğu tedavi seçeneği önümüze sunulmakta. Doktorlar tarafından tek daimi tedavi olarak görülen, cerrahi bir müdahale gerektiren ve pozitif aktif olan sempatik asap sitemini kalıplamak hastalar göre arada bir seçim edilmekte. Tek daimi çare yöntemi olan bu seçenek hastaları azıcık korkuttuğu ve bedensel olarak da herkesin karşılayamayacağı bir usul olduğu için insanlar genelde geçici tedavileri tercih etmektedir. Bu geçici tedavi seçeneklerinde ise SGK tarafından karşılanan alüminyum klorid taşıyan su ve losyon kullanımı, yalnızca bazı üniversite ve özel hastanelerde bulunan hastanın el ve ayaklarına suyun içerisinden içten elektrik akımı verilerek uygulanan iyon torofez tedavisi ya da başka bir seçenek olarak botoks göze çarpmaktadır. Ancak bunlar arasından en kısa olan botoks deha 6-7 ay arasında çözüm sağlamaktadır.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir