Bir Dilim Baklava Kaç Kalori?

Bir Dilim Baklava Kaç Kalori?

Bir Dilim Baklava Kaç Kalori?

Ülkemiz toplumunun geleneksel yemekleri arasında yer alan baklava yüksek kalori miktarı ile kalori hesabında en ön sıralarda yer alan bir besindir. Fazla kilosu olup da kilo verme diyeti uygulayan kişiler bu besinden uzak durmaları gerekir. Yüksek yağ oranı, yüksek şeker oranı ve buğday unundan üretilmiş olması hem baklavanın hazmını zorlaştırıp hem de yüksek kalorisi ile kilo yapma özelliğini baklavaya katmaktadır. 100 gram kadar baklava ortalama iki dilim etmektedir. 2 dilim baklava 260 kalori değerindedir.

100 gram baklava 46 gram karbonhidrat, 3 gram protein ve 14 gram yağ içermektedir. Bu oranların tüketimi de diyet yapan bir kişide ortalama olarak iki dilim baklava tüketmek bir öğün yemek yemek anlamına gelmektedir. Yani diyet yapan bir kişi eğer baklava tüketmek istiyorsa öğününün yerine iki dilim baklava yiyebilir. Fakat baklava içeriğinde bulunan yoğun şeker kana hemen karışarak kişinin hızlı bir şeklide açlık krizine girmesine neden olabileceğinden baklava tüketimi diyet yapanlara sadece serbest öğünlerde tavsiye edilmektedir.

Diyabet hastalarının kesinlikle tüketmesinin sakıncalı olduğu bu tatlı, gençlerde ve çocuklarda vücuda enerji verici özelliği ile ölçülü bir şekilde tüketilebilir. Fakat son zamanlarda diyet yapanlar ve diyabet hastaları için diyabetik tatlılar arasında da baklava üretimi yapılmaya başlanmıştır. Baklava diyabetik türler içinden seçilerek porsiyon ayarlaması da yapılarak az miktarda diyabet hastaları ve diyet yapan kişiler tarafından da tüketilebilir.

Beğen  1
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir