Anasayfa » Sağlıklı Yaşam » Çikolata Kilo Aldırır Mı?

Çikolata Kilo Aldırır Mı?

Çikolatanın üretimi 1700’lü yıllarda kakao yağının bulunması ile birlikte çikolata üretimi de başladı. Tüm dünyada tüketilen bir gıda olma özelliğini taşıyan çikolatanın sütlüsü 100 gram kadarında 535 kalori barındırırken, bitter çikolata ise 100 gram kadarında 480 kalori barındırmaktadır. Çikolatanın üzümlü, fıstıklı, fındıklı veya bademli olması çikolatanın kalori değerinin de artmasına neden olmaktadır. Çikolata diyetlerde kilo aldırmaması için kesinlikle çok ölçülü bir şekilde kalori değeri göz önünde bulundurularak tüketilmelidir. 200 gram çikolata diyet yapan bir kişinin neredeyse tüm gün öğün kalorisini taşıdığı için ara öğünlerde sadece diyet yapanlar için 10 gram kadar bitter çikolata tüketmek uygundur.

Çikolata kalori değerinin yüksek olması ve bu nedenle birlikte kilo almayı kolaylaştırmasına rağmen insan vücudu için faydaları da bulunmaktadır. Çikolatanın vücuda içerdiği kakao ve şeker nedeni ile mutluluk hormonu sağlamaktadır. Depresyonda olan kişilerin ölçülü olarak tüketmelerinden sonra depresif düşünceleri ve vücutlarında bulunan ağrı ve uyuşmaları giderdikleri görülebilir. Strese giren bir kişinin bir parça yediği çikolata kişinin stresli halini daha hızlı atlatmasını sağlamaktadır. Beyin sağlığını koruyucu özelliği bulunan çikolatanın sindirim sistemi üzerinde de büyük etkileri olduğu bilinmektedir. Fakat çocukların ve gençlerin fazla tüketimden sonra içerdiği mutluluk hormonu ve enerji verme özelliği ile hiperaktivite ile karşı karşıya kaldıkları görülmektedir. Bu nedenden dolayı çikolata ölçülü olarak tüketilmesi gereken bir besindir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

İhair Kullanıcı Yorumları

Bir çok erkek son zamanlarda mucize niteliğinde onlara sunulan ve saç dökülmesi ile sakal dökülmesini …

Toxifort Faydaları Nelerdir?

Evcil hayvanlar, para kullanmak, sağlıksız yiyecekler, toplu taşıma araçları ve yıkanmamış sebzeler parazit oluşumunu kolaylaştırmaktadır. …

Yaş Ve Boya Göre Kilo Hesaplama

Kilo verme programları bazı kişilerce fazla aç durmak bazı kişilere göre ise sık sık azar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir