Cildinize yaz sonrasına hazırlayın

Cildinize yaz sonrasına hazırlayın

Yazın gelmesi ile deri koruma önlemleri bölge cümbür cemaat şimdi de cildini bahara ve kışa hazırlıyor. Peki cildimizi yaz sonrasına hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi ürünleri kullanmalıyız?

Cildimiz mevsimlere kadar ışıltılı ya da beti benzi kaçmış gözükebiliyor. Bunun böylece fazla nedeni var. Yaz sonrası matlaşan teni canlandırmak için bakım yapmak koşul. Somurtkan halde siyah noktalar, yağlanmalar görülebiliyor

Tatil sonrasında cildimiz mat, renksiz ve benzi atmış görünebiliyor. Sıcakla birlikte deniz ve havuz suyu ile temas etmek derinin yağ dengesini bozabiliyor. Yaza veda etmeden önce matlaşan cildi yenilemek için yapılabilecekleri Cildiye Uzmanı Dr. Burcu Yamangöktürk’e sordum. Akneli, yağlı derisi olanların mutlaka yerinde bir yıkama ürünü ile beraber sıkılaştırıcı bir tonik kullanması gerektiğinin altını çizen Yamangöktürk, “Bu deri tipinde nemlendirici ihtiyacı ön planda değildir ancak kuru deriye sahip olanlar için nemlendiriciler vazgeçilmezdir” dedi.

‘YAŞ ALDIKÇA DAYANIKLILIK AZALIYOR’

“Kuru deri bakımının amacı derinin nem miktarını ve nem alıkoyma kapasitesini artırmaktır. Yaş aldıkça derinin dış ortama direnci azalmaya, kurumaya, sarkmaya başlar. Dolayısıyla yaş alan derinin deri bakımı da bunlara yerinde olmalı ve özellikli serumlar kullanılmalıdır” diyen Yamangöktürk, kuru ve sıradan cilt yapısına sahip kişilerin her ürünü rahatlıkla kullanabildiğini ancak yağlı deriye sahip kişilerin yağlandırma özelliği olmayan ürünleri seçmeleri gerektiğini vurguluyor.

CİLDİNİZE UYGUN ÜRÜNLER SEÇİN

Burun üzerindeki siyah noktalar, yağlı deriye sahip şahısların, deri yüzeylerini içten temizleyememelerinden, kuru deriye sahip kişilerinse kullandıkları kozmetiklerin gözenekleri tıkamasından kaynaklanabiliyor. Profesyonel deri bakımında önce deriyi rahatlatan maskelerle siyah noktaların yumuşatıldığını anlatan Yamangöktürk, temizlenen gözeneklere cildine yerinde sıkılaştırıcı maske kullanılması gerektiğini hatırlatıyor. Kuru bir şekilde siyah nokta zorlamak o alanın her yerde dolmasına ve gözenek çapının giderek büyümesine yol açıyor. Göz çevresinde oluşan yatay, derinliği olan ve deriye yapışık yağ birikimlerinin kan yağ düzeylerinin yükselmesinin bir işaretçisi olabileceğini söylüyor Yamangöktürk. Topluiğne başı gibi beyaz noktacıkların belirmesi ise göz çevresine uymayan kozmetiklerin kullanıldığı anlamına geliyor. Hassas göz çevresinde kullanılacak ürünleri cildinize yerinde seçmeye özen gösterin.

Kaynak: Habertürk

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir