Cilt Güzelleştiren Besinler

Cilt Güzelleştiren Besinler

Senelerdir süren kapsamlı çalışmalar bazı gıda maddelerinin cilt üstünde yapılandırıcı, buruşukluk giderici veya oluşumunu önleyici etkileri olduğunu gözler önüne seriyor. İşte yedikçe cildinizi güzelleştirecek sihirli gıda maddeleri…

DOMATES

Domates ve domates suyu deri sağlığınız için kayda değer ve fazla enerjik bir antioksidan olan likopenin ilk kaynağıdır. Deri kırışıklıkları ve bilhassa kuru cilt üstünde iyileştirici etkisi çok güçlüdür.

CEVİZ

Balık ve balık yağı gibi ceviz de omega- 3’ün en zinde kaynaklarından biridir. Yağ asidi içeriği bir uçtan bir uca cildin elastikiyetini artırarak yaşlanmayı geciktirir ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

KIRMIZI BİBER

Bir tanesine sadece 30 kalori ihtiva eden, içinde jurnal C vitamini ihtiyacının tamamını karşılayabilecek dek C vitamini bulunan, çiğ ya da pişmiş olarak alabileceğiniz bu sebze bununla birlikte B6 vitamini kaynağı. İçindeki karoten cildinize giden kan miktarını artırıyor ve kırışıklıkları değil ediyor, cildinizi aydınlık bir hale getirirken bununla beraber da akneyle savaşıyor.

BİTTER ÇİKOLATA

Ciltteki kan akışını düzenlemeye muavin etkiye sahiptir. İçindeki flavonoidler ve antioksidan maddelerle cildinizin dostu ve güneş hasarına karşı koruyucu özelliği var. Keza kakao, atar damarları genişleterek cildinize dışarı giden kan miktarını artırıyor ve cildiniz daha dinç ülkü geliyor.

YUMURTA

Bulabileceğiniz en iyi protein kaynağıdır. Güzelliğiniz için fazla kayda değer olan biotin ve B12 vitaminlerini de içerir. Deri sağlığı için fazla önemli olan çinkodan da zengindir.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Doymuş yağ asidi deposu, antibakteriyel ve antiviral özellikler taşıyan enfeksiyon, akne ve virüslerle savaşan bir gıda maddesi. İçinde bulunan esansiyel yağ esitleri ve vitamin E bir uçtan bir uca deriyi ıslak, yumuşak ve kırışıklıklardan arınmış bir ışık halkası getiriyor. Vücuda nemlendirici krem gibi uygulanan ham hindistan cevizi yağı tiroid bezi için de faydalı.

YEŞİL ÇAY

Sıcak tüketildiğinde ortama salınan anti oksidan özellikteki kateşinler doğruca kanseri önlemekte ve anti enflamatuar etki görülmekte. bununla beraber tansiyonu düşürücü, gevşetici ve stresi önleyici etkisi de var.

ISPANAK

Demir, folat, klorofil, E vitamini, magnezyum, A vitamini, sebze proteini ve vitamin C taşıyan harikulade bir beslenme, içinde az daha değil, değil. Antioksidanlardan zengin olan bu gıda, cilt problemleriyle savaşırken içindeki A, C, E vitaminleriyle cildinizi adeta dürüst dışa temizler.

KEREVİZ

İçindeki K vitamini tamamen kan basıncını düşürür ve kan dolaşımını daha sağlıklı kılar. Stresle savaşan bu sebze, akne oluşumunu, migren ve hatta kanser oluşumunu azaltabiliyor. İçindeki sodyum, potasyum ve su, deriyi nemli tutar, kurumasını engeller, buruşukluk oluşumunu önler. Kalorisi de fazla düşüktür.

HAVUÇ

İçeriğindeki A vitamini, cildin dış katmanlarında aşırı hücresel oluşumunu ve birikimini engeller. Bu ölü hücrelerin temizlenmesi ve azaltılması da, akne oluşumunu ve citteki porların kapanmasını önler. A vitamini ayrıca deri kanserini önlüyor, yani doğal anti kanserojen. Her gün 1 havuç yemek keza çok dinç bir atıştırmalık hem de cildiniz içim mükemmel bir seçim olacak.

AYÇİÇEĞİ, KABAK, KETEN TOHUMLARI

Cildiniz için çok önemli tohumlar. Bunlar derideki buruşukluk ve aknelerle savaşan en manâlı besinlerden. Kabak ve ayçiçeği selenyum, E vitamini, magnezyum ve protein açısından fazla zengin. Selenyum ve proteinler kırışıklıkları azaltırken E vitamini deriyi ıslak tutar, besler, magnezyum stresi alır. Bu tohumları salata, yoğurt yerken üzerlerine serperek ayrıca lezzet arttırmak ayrıca de cildinize güzellik katmak için kullanabilirsiniz.

SOMON

Endişe, gerginlik ve depresyonla savaşan bir mucize yiyecek. İçinde bolca bulunan vitamin D, beyin, kalp, kemik sağlığı için manâlı ve kolon kanserinden koruyor. Somon içindeki zengin omega-3 yağ asitleri, vücuttaki enflamasyonla, cilt kırışıklıkları ve aknelerle savaşan kayda değer bir yapıtaşı; keza deriyi içeriden dıştan nemlendiren güçlendiren, sağlıklı ışık halkası getiren enerjik bir nemlendirici etkiye sahip. Bunun yanı sıra somon, saçlı deriyi hidrate ediyor yani su tutmasını sağlıyor, kırılmaları önlüyor.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir