Cilt sağlığı ve güzelliği nasıl edinilir?

Cilt sağlığı ve güzelliği nasıl edinilir?

Cildimiz en büyük organımızdır ve fiilen gövde sağlığımızın da bir nevi dışa yansımasıdır. Ona iyi bakmamız için bir takım sağlıklı günlük alışkanlıklar edinmemiz gerekiyor.

Cildimiz en büyük organımızdır ve gerçekten beden sağlığımızın da bir nevi dışa yansımasıdır. Ona iyi bakmamız için bir takım sağlıklı jurnal alışkanlıklar edinmemiz gerekiyor. Temel bir takım deri bakımı ipuçları:

Cildinizi jurnal olarak temizleyin ve nemlendirin. Yüzünüzü günde iki kez yıkayın – Sabahleyin bir kere ve yatmadan önce bir kere gece olsun. Cildinizi temizledikten sonradan, bir tonik ve nemlendirici kullanın. Tonikler, temizlik esnasında kaçırmış olabileceğiniz ince yağ, leke ve makyaj izlerini gidermeye tezgâhtar olur. Yağlı ciltli ırk için bile nemlendirici gereklidir. Cilt türünüze (kuru, alışılagelmiş veya yağlı) en uygun olan nemlendiriciyi seçmeye itina gösterin.

Bol sebze tüketin. Cilt güzelliğinin önemli bir noktası da vitamin ve mineralce varlıklı beslenmedir. Daha fazla sebze ve meyvelerde yer alan bu mikrobesinleri tüketmeye özen gösterin. Bilhassa A,C,E vitaminleri, çinko ve antioksidanca varlıklı besinler olmazsa olmazlardandır.

Egzersiz yapın. Spor gerçekleştirmek kan dolaşımınızı düzenler ve bu tüm vücudunuzun kanla beslenmesi demektir. Cildinizin hücreleri de kanla beslenir. Uzmanlar, yaptıkları araştırmada uyumlu alıştırma yapmanın, akneleri azaltmaktan yaşlılık belirtileriyle savaşmaya değin çoğu konuda kayda değer rol oynayabildiğini belirtiyorlar.

Sigaradan uzaktan durun. Yazının en başında dediğimiz gibi afiyet bütün beden için geçerli bir durumdur. Hoş bir cilde sahip olmanın yolu sağlıklı günlük alışkanlıklar edinmekten geliyor. Sigara tüm vücudunuza verdiği zararı benzer şekilde cildinize de verir ve erken yaşlanmaya sebep olur.

Güneşi engelleyin. Zamanla, güneşten alınan mor ötesi ışınıma maruz kalma, ciltte kırışıklıklar, renk değişikliği, çiller ya da yaşlanma lekeleri, seboreik keratozlar gibi sevecen (kanserli olmayan) çoğaltma ve kanser öncesi veya kanserli yükselme gibi birçok değişikliğe neden olur. Bazal hücresel karsinom, skuamöz hücresel karsinom ve melanoma. Sahiden birçok cilt kanseri güneşe maruz kalma ile ilgilidir. Güneş’teki zamanınızı sınırlayın, özellikle 10:00-14:00 saatleri aralarında ve daima bedensel engelleyici çinko oksit ve bir güneş koruma faktörü (SPF) 30 ya da daha pozitif olan geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın. 

Deri problemleri için profesyonel yardım isteyin. Cildiniz çok iyi olmayacak. Kuru ya da yağlı olabilir; kızarıklık ve sivilce gibi öteki öyle fazla koşul gelişebilir. Sorunu profesyonel bir cilt estetiği uzmanı veya daha ciddi cilt problemleri için bir dermatologla konuşun.

Kendi kendini tarama. Hayat baştan başa cildinizi dikkatli inceleyin, takip edin. Kendinizle tanışın, bu nedenle ortaya çıkabilecek değişiklikleri fark edersiniz, mesela cilt kanserine sinyâl eden bambaşka benler veya yamalar. Bir sorunuz veya endişeniz olduğunda, doktorunuza danışın.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir