Diyet Hataları

Diyet Hataları

Diyet hataları; Kesintisiz diyette olduğunuz halde bir türlü zayıflayamıyor musunuz.İşte buna sebep olan perhiz hatalarını sizler için araştırdık.

Hızlı Diyetlere Güvenmek

Bir haftada 10 kilo zayıflayacağınızı vadeden hiçbir şey yemediğiniz sadece greyfurt ya da lahana içeren diyetlere aldanmayın. ilk olarak yemediğiniz için zayıflıyor gibi görünseniz de sahiden, yalnızca birkaç kalori ile beslendiğiniz için metabolizmanız yavaş çalışmaya başlar.
Diyet bittiğinde vücudunuz kalorileri az yakar ve verdiğinizden daha kısa sürede kilo alırsınız.

Kahvaltı Etmemek

Sabah kahvaltı etmemek birkaç kalori eksik almanızı sağlıyor gibi görünebilir ancak bu sebeple gün her tarafında defalarca aç hissedersiniz. bu nedenle kesintisiz ofiste veya evde kalorili şeyler atıştırırsınız. Ama yüksek protein ve lif taşıyan iyi bir kahvaltı gün boyu aç hissetmenizi engelleyebilir. Araştırmalara kadar her sabahtan kahvaltı eden halk müziği diğerlerine kadar daha sağlıklı.

Sık Atıştırmak

Her öğününüzde yediklerinize uyarı ediyor olabilirsiniz ama ara öğünlerde geveze şeyler yiyor olabilirsiniz. Masanızın üstünde koca bir dilim ekler varsa, çubuk dondurmadan vazgeçmiyorsanız veya ofis partilerinde ikram edilen kekten mutlaka bir dilim kek yiyorsanız zararlı meydana çıkan siz olursunuz. Beslenmenize bir tamamen uyarı etmelisiniz.

Çok Pozitif Çerez Yemek

Dikkat etmeden yediğiniz cips gibi kızartılmış atıştırmalıklar bel çevrenizin kalınlaşmasına neden olur. Bir Takım millet açlıklarını bastırmak için fazla fazla yer. Bu nesil yiyeceklerin yerine özellikle protein bakımından zengin fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişler tüketmek metabolizmanızın seri çalışmasını sağlar. Araştırmalarda bunları tüketenlerin diğer cips gibi şeyleri yiyenlere göre daha kuvvetsiz oldukları da belirlenmiş.

Çok Pozitif Az Yağlı Yiyecek Yemek

Düşük yağlı yiyecekler diyette kayda değer bir yere sahiptir fakat düşük yağlı demek düşük kalorili çağırmak değildir. Eğer tabağınızda düşük yağlı bir kek varsa düşük kalorili olduğu anlamına gelmez.  En iyisi yediğinizin ne dek yağ, kalori ve şeker içerdiğine de uyarı etmektir.

Çok Az Su İçmek

Bu en fazla yapılan en basit diyet hatasıdır. Su özellikle kalorilerin yakılması için gereklidir. Eğer suyunuzu kurutursanız metabolizmanız çalışmaz yani daha yavaş zayıflarsınız. Her yemekten ya da atıştırmalıklardan sonra mutlaka bol su için.

Süt Ürünleri Tüketmeme

Süt, peynir, dondurma, yoğurt çoğu perhiz yapan birey için tabudur oysa sahiden yararlıdır. Bazı araştırmalara kadar vücut yeterince kalsiyum aldığında yağ yakmaya başlar.  Vücut kalsiyumdan yoksunsa karoser yağ depolamaya başlar. Kalsiyum vitaminleri yerine süt ve süt ürünleri tüketilmesi daha yararlıdır. Çoğu diyetisyen yağsız ya da yarım yağlı süt, peynir ve yoğurt öneriyor. 

Araçta Yiyip İçmek

Yiyeceklerinizi aracınızda yiyecekseniz mutlaka salata türü sağlıklı yiyecekleri seçim edin. Bol kalorili menülerden uzak durun.  Eğer bir kere aracınızda yiyip içerseniz bu alışkanlık haline gelebilir, bu yüzden asla denemeyin.

Her Gün Tartılmak

Her gün tartılmak sizi diyetiniz konusunda umutsuzlaştırabilir.  En iyisi haftada bir tartılmak veya uzun bir diyet döneminden sonradan tartılmak olabilir. Tartıda başlangıçtan daha eksik bir değer gördüğünüzde daha mutlu hissedeceksiniz.

Gerçekçi Olmayan Hedefler Koymak

Ilk haftada 5 kilo zayıflamaya çalışıyorsanız hafta sonunda umutsuzluğa kapılarak beslenmenize uyarı etmeyebilirsiniz. Kendinizi teşvik etmek ve motive etmek namına gerçekleştirebileceğiniz hedefler koyun.  Ne kadar zamanda ne değin zayıflayacağınızı bilemiyorsanız diyetisyeninizle konuşabilirsiniz.

Egzersiz Yapmamak

Egzersiz yapmazsanız verdiğiniz kiloları almanız daha basit ülkü gelir. Eğer egzersiz yaparsanız sevdiğiniz şeyleri daha fazla yiyebilirsiniz ve hala zayıflamaya devam edersiniz. Düzenli egzersiz yapmanın anahtarı ise sevdiğiniz egzersize karar saptamak ve açtırmak

Etiket Diyet Sağlıklı Beslenme Perhiz önerileri Perhiz hataları Hatalı diyetler perhiz yaparken dikkat edilmesi gerekenler
Beğen  
Önceki Yazı
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir