Diyetin Kişiye Özgü Olduğunu Unutmayın

Diyetin Kişiye Özgü Olduğunu Unutmayın

Beslenme, arzu duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek yemek içmek değildir. Gıda; sağlığı korumak, geliştirmek ve hayat kalitesini takviye etmek için vücudun gereksinimi olan gıda öğelerini uygun zamanlarda, tatmin edici ve dengeli miktarlarda alarak bilinçli yapılması gereken bir eylemdir. Bilimsel araştırmalarla, insanın yaşamı için 50’ye yakın beslenme öğesine gereksinimi olduğu ve bireylerin, istenilen şekilde büyüme ve gelişmesi, dinç ve üretken olarak uzun süre yaşayabilmesi için bu öğelerin her birinden jurnal ne dek alınması gerektiği belirlenmiştir. Bu öğelerin herhangi biri alınmadığında, gereğinden eksik veya çok alındığında, artış ve gelişmenin engellendiği ve sağlığın bozulduğu bilimsel olarak ortaya konmuştur. Örneğin; aşırı karbonhidrat tüketimi, vücutta yağ birikimine neden olurken yağlı yiyecekler ve bunların tüketim şekli de kilo kontrolünde büyük önem taşır. Vücudun yetkisiz ve dengesiz şekilde beslenmesi sonucunda, aşırı miktarda yağ oranının artması, seri bir şekilde şişmanlamaya niçin olacağından, dengeli ve düzenli beslenmeye uyarı edilmelidir.

Vücuttaki kilo fazlası şahısların dış görüntüsünü de etkilediği için psikolojik sorunlar yaşanmasına da niçin olabilir. Bilhassa genç yaştaki bireylerin güçsüz kalabilmek için vücutlarına hasar verebilecek şok diyetleri uyguladıklarını gösteren Dyt. Merve Sayın: “ Cümbür Cemaat ideal kilosunda almak ve vücudu ile barışık bir hayat devam etmek ister. Fakat ideal kiloda olabilmek için yapılan bilinçsiz diyetler iç organlarda deformasyonlara, karoser kaslarının erimesine, saç dökülmesine, bazal metabolizma hızında azalmaya, baş ağrısına, konsantrasyon bozukluğuna, hipotansiyona, bayılmalara hatta ölümle sonuçlanabilecek öteki rahatsızlıklara sebep olabilir. bu nedenle kişiler bilinçsiz bir şekilde perhiz yapmamalıdırlar. Yaş, cinsiyet, maddi aktivite, genetik ve fizyolojik özellikler ve var olan rahatsızlık durumu günlük alınması gereken beslenme öğeleri miktarını etkilediğinden, gıda bireye özgü olarak planlanmalı ve uygulanmalıdır. Manâlı olan dinç beslenme alışkanlığını kazanmak ve her zaman bunu hayatımıza dahil edebilmektir” dedi.

Dyt. Merve Sayın kiloyu denetim aşağı tutabilmek için de bazı ipuçlarında bulunuyor.

– Sağlığınız için ideal kilonuza kavuşmanızın gerektiğini düşünün ve kararlı olun.
– Kahvaltıyı atlamayın.
– Mutfakta pozitif zaman geçirmeyin.
– Alışverişe çıkarken aç çıkmayın.
– Alışveriş listesi hazırlayın ve listeden fazlasını almayın.
– Yeme davranışlarınızı yavaş yavaş fakat kalıcı olarak değiştirin.
– Çabuk bir şekilde yemek yemek yemeyin. Sindirimin bakımlı bir şekilde sağlanabilmesi için elinizden geldiğince lokmalarınızı çiğneyin.
– Jurnal su tüketiminize dikkat edin.
– Etli yemeklere ayrıca yağ eklemeyin.
Günde en düşük 5-8 porsiyon sebze ve meyve tüketin.
– Beyaz ekmek yerine bütün buğday, çavdar, çok tahıllı ekmek gibi posa içeriği yüksek olan ekmekleri tercih edin.
– Kızartmalar yerine daha sağlıklı olan haşlama, ızgara, fırınlama gibi yöntemleri tercih edin.
– Süt ve süt ürünlerinde az yağlı olanları satın alın.
– Spor yapın. En azından haftada 3-4 gün tempolu bir şekilde yürüyün.
– Yürüye Yürüye gidebileceğiniz mesafelerde vasıta kullanmayın.
– İçeriği meçhul hazır gıdaları tüketmeyin.
– Ailedeki besin davranışlarının çocukların beslenmesi üzerinde büyük etkisi olduğunu unutmayın.

—- “Yedikleriniz ilacınız, ilacınız yedikleriniz olsun” – Hipokrat

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir