Doğru beslenmek elinizde

Doğru beslenmek elinizde

Meslek hayatı besin dengesizliğini de beraberinde getiriyor. Fazla kilo alımı gibi sorunları beraberinde getiren yanlış beslenme, yapılan perhiz listelerini de çöpe attırıyor.

İşte Beslenme ve Perhiz Uzmanı Beslenme Uzmanı Tuba Kayan Tapan’dan içten beslenmenin 16 adımı:

1-Öncelik tatmin edici ve dengelenmiş beslenmede…
Eğer kişi şişman ya da şişman ise olması gereken ağırlığa gelmesi sağlanmalıdır. Kilo kaybı ilk önce, yorgunluk ve halsizlik hissini ortadan kaldıracaktır. Dikkat ve konsantrasyonun artması için mutlaka, antioksidandan varlıklı ve omega 3 yağ asitlerini taşıyan bir gıda planı oluşturulmalıdır.

2-Fast food ve aburculara bundan böyle son vermenin zamanı geldi!
Büro çalışanlarının kilo almalarının esas sebepleri arasında; atıştırılan abur cuburlar, öğle yemeklerinde fast food tarzı beslenme, su yerine sürekli şekerli dere, kahve, meşrubat tüketimi ve alıştırma saatleri nedeniyle ofis içerisinde ara öğün bulundurmamak ve uzun süren toplantıların sonucunda ara ya da belli başlı öğünlerin atlanması sayılabilir.

3-Asla öğün atlamayın
Içten bir besin planı hazırlarken büro ortamında çalışanlar başta öğün atlamamalıdırlar. Günün en kayda değer öğünü şüphesiz ki kahvaltıdır. Kahvaltısız bir güne açılmak sağlığını, o günkü performansını ve meslek verimini negatif etkiler.

4-Güne kahvaltı ile başlayın: beyaz peynir-dil peyniri ve tuzsuz lor üçlüsünden birini tüketmeyi asla unutmayın…
Poğaça, börek gibi gıdalar yüksek karbonhidrat içerdiği için, uyku ve dermansızlık duygusal yaratacaktır. Bunun yerine, beyaz peyniri, dil peyniri ve tuzsuz loru tercih etmelisiniz…Yumurta ve domates, salatalık, zeytin taşıyan bir kahvaltı ile birleştirdiğinizde protein, omega 3 ve antioksidanlardan varlıklı bir içerik oluşturup, jurnal meslek konsantrasyonun arttığını görebiliriniz…

5-Pratik bir kahvaltı isteniyorsa, 1 su bardağı süt ve ceviz veya 1 kase yoğurt ve elma, dinç ve pratik bir kahvaltı olacaktır.
1 dilim krem peynirli ekmek+bir haşlanmış yumurta ile doymak elinizde
Bilhassa kahvaltıda, pratik ve kaliteli protein içermesi açısından haşlanmış yumurta ve 1 dilim krem peynirli ekmek yemek yemek, yalnızca 170 kal sağlayacak hem de doyurucu olacaktır. Yeniden kepekli domatesli ve kaşarlı bir tostla beraber şekersiz nehir harcamak, 210 kalori sağlayacak hem öğlene kadar arzu hissini ortadan kaldıracaktır.

6-Öğle yemeklerinde anne tarzına geri dönün
Öğle yemeklerini ofise spariş etmek yerine, mutlaka dışarı çıkıp (fiziksel aktive yapmış oluyoruz) tüketmeliyiz. Fast food, olmayan, mercimek çorbası, ızgara et ve yanında salata gibi besinsel yararlılığı yüksek olan bir menü tercih edilmelidir.

7- Ofiste sipariş verecekseniz dikkat!
Ofise spariş devretmek zorundaysanız, ton balıklı salata, ızgara köfte salata, kepekli tost, ayran türünden menüleri tercih edin. Pizza, hamburger tarzı yemekler, keza yüksek kalorilidir ayrıca de öğleden sonradan meslek verimini düşürür. 1 orta yükseklik pizza ve kola takriben 850-1050 kalori sağlayacaktır. Bu besinler kolay şeker içerir ve kana çabucak karışır. Bu da ivedi acıkmamıza niçin olur. Bunu yerine 1 porsiyon ızgara köfte, 1 kutu ayran ve salata yemek sıradan 400 kalori sağlayacaktır. Üstelik protein içeriği de yüksek olduğundan, geç acıkmayı sağlayacaktır.

8-Öğünleri planlarken karbonhidrat içeriği ve çeşidine ve miktarına itina gösterin
Fazla karbonhidrat tüketimi, bitkinlik ve uyku hali yaratacağından büro ortamında çalışan sürenin verimsiz geçmesini sağlayacaktır. Mesela, yemekte kuru fasulye pilav cacık ve çorba var ise, giderken uygun olan, kuru fasulye ve ayranı tüketmektedir. Eğer mümkünse yanında diğer taraftan salata söylemektir. Pilav veya makarna tüketmek, kan glikozunu hızlıca yükselttiği için, tez acıktıracaktır.

9-Kurufasulye ya da etin yanına ikram edilen turşuya ofis ortamında:HAYIR
Sebebi ise şu; uyuşuk vücudumuzda oluşan ödemi 2 katına çıkarır. her zaman tercih daha dinç ve dinç elde etmek için, salata ya da varsa bir sebze çorbası olmalıdır. Eğer öğlen et yenildiyse, akşam mutlaka jurnal posa içeriğini sağlamak için, sebze yemeği seçim edilmelidir.
Öğlen mercimek çorba, yeşil salata ve yoğurt tüketmiş bir kişi, akşam mutlaka protein alarak et yanına 1 ufak kase bulgur pilavı cacık yada ızgara balık salata ve 1 kase çorba tüketmelidir. Jurnal alınan protein miktarı mutlaka peşine düşüp takip edilmelidir.

10- Her 15 dakikada bir omuz, kol ve bacaklarınızı hareket ettirin.

11-Bol bol su için
Çay, kahve, meşrubat tarzı içecekleri tüketmek yerine masanıza bir sürahi alın ve bol bol su tüketin. Siyah çay yerine, yeşil dere veya beyaz çayı seçim edin. Dere ve kahvenin tatsız içilmesi gerekmektedir.

12-Şekere dikkat!
Artı şeker tüketmek glikoz alımını arttırdığından, göbekteki yağlanmayı da arttırmaktadır. Hareketsiz çalışan bireylerde, fazla cay ve kahve tüketimi hem kalbi de yormaktadır. Günlük 8 ajda kadeh şekersiz akarsu ve 2 fincan kahvenin üzerine çıkılmamalıdır. Bilhassa, yeşil çay, zencefil, ekinezya gibi çaylar antioksidant kapasiteyi ve bağışıklık sistemini koruduğundan bilhassa büro ortamında çalışanlar için oldukça uygundur. Sakinleşmek için adaçayı ve karanfil çayı gününüzün bakımlı geçmesini sağlayacaktır.
Stresi azalttığı için rezene ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği için adaçayı, ıhlamur tercih edebileceğiniz iyi bir bitki çayı örneğidir.
Şirket içerisinde asansör kullanmayınız. Hareket halinde almak günlük enerji harcamanızı arttıracaktır.

13-Çekmecelerinizi kuruyemişlerle yenilemenin vakti geldi: kuru kayısı, incir, ceviz, fındık
Çekmecenize kuru kayısı, incir, grisini, kepekli bisküvi, ceviz, fındık tarzı bozulmayan ve koku yapmayan gıdalar koyun. Dışarı çıkamadığınızda iyi bir ara öğün alternatifidir. Kuruyemişleri tüketirken özellikle miktarına dikkat edilmelidir.

14-Avuç avuç tüketmeyin!
Avuç avuç tüketilen cevizler, maalesef bir zaman daha sonra kontrolsüz kilo artışı sağlayabilir. Tuzsuz olması epeyce önemlidir. Çünkü zaten oturarak çalışıyorsunuz, yeteri kadar ödeminiz var, bundan başka buna tuzun yaratığı ödemi eklemeyelim. Kuru kayısı, yaban mersini, goji berry, potasyum, selenyum, antioksidant (C ve E vitamini) kaynağıdır. Bilhassa kış aylarında harcamak üstteki solunum yollarına karşısında kouyucu olacaktır.
En iyi selenyum kaynağı brezilya fındığında bulunmaktadır. Günde sadece iki-üç tane yemek yemek, günlük selenyum ihtiyacını karşılamaktadır. Ara öğün olarak, 3 tam ceviz içi yada 10 adet badem yada 10 adet fındık ayada 7 adet ham kaju bir öğün için epeyce tatmin edici olacaktır. 1 yemek yemek kaşığı yaban mersini ve gojiberry yada 3 adet kayısı da şekersiz zencefilli bir yeşil çayın yanına iyi bir alternatiftir. 3 adet kayısı veya 1 yemek yemek kaşığı yaban mersini ile sadece 60 kalori olup, özlem duygusunu ortadan kaldıracaktır.

15-Akşam beş çaylarınızın formunu değiştirin
Bilhassa beş çaylarının yanını bisküvi, kek, kurabiye yada kraker değil, yabanmersini yada kuru kayısı almalıdır. Her gün yenen 2 bisküvi 1 yılda 6 kg aldırır.

16-Ara öğünlere önem verin
Toplantı sırasında veya ofiste yiyecek bir şeyler yemeniz mümkün olmadığı zamanlarda ara öğün süt yada ayran yada doğal mineralli su tüketmeyi seçim edin. Jurnal en düşük 8 su bardağı su tüketmek epeyce önemlidir.
Ofis ortamında hareketi kısıtlı olan bireylerin, barsak hareketlerini ama su arttırabilir. Bunun yanında barsak hareketlerini arttırmak için, mutlaka probiyotik bir gıda elde etmek gerekmektedir. Ara öğünler içilen sade bir kefir buna en iyi örnektir.
Tatlı ihtiyacınızı, ceviz, fındık yada bademle beraber çubuk tarçın çayı tüketerek oldukça azaltabilirsiniz.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir