Ekmek Şişmanlatmıyor

Ekmek Şişmanlatmıyor

Ekmek şişmanlatmıyor fakat neyle yediğinize ast. Halk aralarında şişmanlattığı söylenen ve rejim yapılırken ilk olarak azaltılan ekmek, diyetisyenler göre yenmesi gerektiği söyleniyor.

Çorum Devlet Hastanesi Diyetisyen Hekim Serpil Ovalı, ekmeğin tek başına kilo yapmadığını belirterek, “Ekmek mutlaka tüketilmeli, ama dengeli beslenilmelidir. Ekmek kan şekerini dengeler” diye konuştu.

Zayıflama diyetlerinde ekmek yerine yağlı ve aşırı şekerli gıdalardan uzaktan durulması gerektiğini anlatan Diyetisyen Serpil Ovalı, “Ekmek beslenme grubu 3. gruptur ve tahılların içerisinde yer alır. Buğday, bulgur, çavdar, pirinç mısır ve makarna bu gurup içerisindedir. Bu beslenme grubunun protein kalitesi düşüktür. Diğer besinlerle birlikte et, süt, yumurta gibi ürünlerle yenmesi halinde kilo alınmasına sebep olur. Ekmekte yağ oranı düşüktür. Ekmek yerken mutlaka buğdaydan yapılmış ekmek öğüt edilir.” diye konuştu.

Millet arasında ekmeğin şişmanlık yaptığı belirtilirken bu fikrin doğru olmadığını ifade eden Serpil Ovalı, “Öncelikle da söylediğim gibi ekmek tak başına kilo yapmaz, Toplum olarak fazla pozitif meyve ve sebze yemediğimiz için gerekli vitamin ekmekte alınabilir. Bu yüzden şişmanlamayalım diye ekmek yememezlik yapılmaması gerekir. Ekmekte dengeli ve oranlı yenmesi gerekir.” diye konuştu

Serpil Ovalı, “Ekmek sebzeyle, yoğurtla, et ürünleriyle yenirse şişmanlatmaz. Fakat ekmeği makarnayla, pilavla, börekle yerseniz beslenmeyi tetikler. Artık memnuniyetle görüyoruz ancak, diyetisyenlerin perhiz programlarında ekmek var. Ekmek şişmanlama için potansiyel bir tehlike yok” dedi.

Diyetisyen Ovalı,, beyaz ekmekten kaçınılıp, kepekli, çavdarlı ekmek tüketimine yönlendirmenin nedenlerine de değinirken, “Çavdarlı, kepekli unla yapılan ekmekleri biz genelde 40 yaş üstündekiler için öğüt ediyoruz. Çünkü karbonhidrat, protein, amino asit, vitamin, mineral ve lifli maddeler buğday tanesinin tamamında mevcut. Beyaz ekmeğin yapıldığı 60-70-80 randımanlı unlarda öğütme sırasında bunların kayda değer bir kısmı kayboluyor. Yaşlılarda besin toplam kaloriden fazla bağırsak fonksiyonları, mide fonksiyonları bakımından önem kazanıyor.” şeklinde konuştu

Ovalı, “Ekmek şişmanlatmaz. Günlük harcayacağı kaloriden daha artı kalori alırsanız, bunu nereden alırsanız alın kilo alırsınız. Ekmek bileşiminde yağ olmadığı için gıda açısından şişmanlatmayı minimum tetikleyen bir madde. Ekmekte protein ve karbonhidrat var, bunların bir gramı 4 kalori veriyor. Yağ ise bunların iki misli, 9 kalori veriyor. Dolayısıyla ekmek yerken biz börek, makarna, pirinç, patates gibi karbonhidrat oranı yüksek gıdalarla birlikte alıyorsak doğal olarak beslenmemizi tetikliyor. Fakat ekmek sebzeyle, yoğurtla, et ürünleriyle yendiği vakit şüphesiz şişmanlatmaz.” diye konuştu.

Etiket Diyet Dinç Besin ekmek Ekmek Diyeti Ekmek kilo Aldırırmı Ekmek şişmanlatırmı Ekmek Şişmanlatmıyor Serpil Ovalı Diyetisyen Serpi Ovalı
Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir