Glisemik İndeks (Diyabet) Diyeti

Glisemik İndeks (Diyabet) Diyeti

Glisemik İndeks (Diyabet) Diyeti

Diyabet tüm dünyada en çok insanların üzerinde etki yaratan hastalıklardan birisidir. Yaşam kalitesini son derece etkileyen bir hastalık olan diyabet hastalığı ilerleyen süreçlerde organ kayıplarına dahi neden olmaktadır. Bu hastalık kontrol altına alındığında yaşam süresi diyabet olan kişilerde uzamakta ve sağlıklı bir yaşama iyi bir diyet yapan diyabetli hastalar kavuşabilmektedir. Öncelikli olarak bir diyabet hastası hangi besinlerden uzak duracağını hangi besinleri tüketebileceğini bilmesi gerekir. Kesinlikle uzun süre aç kalmak veya sürekli halde yemek yemek diyabet hastaları için değildir.

Diyabetli Kişilerin Beslenme Şekli Nasıl Olmalıdır?

  • Kepek, yulaf, arpa gibi tahılların uygun ölçülerde diyabet hastaları için tüketilmesi uygundur.
  • Ekmek tercihi kesinlikle tam tahıllı ekmekler grubundan yapılması gerekir.
  • Patates ve havuç tüketimi çok sınırlı olarak diyabet hastaları tarafından yapılmalıdır.
  • Sebze tüketimi her zaman yapılabilir.
  • Makarna, pirinç gibi ürünlerin pişmiş hali çok küçük porsiyonlar halinde tüketilmelidir. Eğer alternatif bir gıda varsa bu ürünlerin tüketimi yapılmamalıdır.

Diyabetik Diyet Listesi

Diyabet hastası olan kişilerin gün içinde gıda tüketim şekilleri üç ana öğün ve üç ara öğünden oluşması gereklidir. Kesinlikle diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken en önemli husus porsiyon kontrolünün en iyi şekilde yapılmasıdır. Aşağıda vermiş olduğumuz diyet listesi sadece bir örnektir. Diyabet hastaları mutlaka uzman doktor kontrolünde bir diyetisyen tarafından kontrol altına alınarak diyet yapmaları gereklidir.

Kahvaltı        

1 tane haşlanmış yumurta, 6 tane az tuzlu zeytin, 2 dilim tam tahıllı ekmek, 1-2 dilim ince az yağlı beyaz peynir veya beyaz peynir yerine yağsız lor, sınırsız yeşillik biber, roka, taze nane, salatalık, domates, kırmızıbiber, turp (havuç tüketilmemelidir çünkü şeker içerdiği için diyabet hastalarının tüketmesi sakıncalıdır.)

Ara Öğün

1 porsiyon az şeker içeren meyve, 1 bardak az yağlı süt veya ayran

Öğlen 

Bir küçük porsiyon zeytinyağlı sebze veya bakliyat yemeği, 2 dilim tam tahıllı ekmek,1 kase yağsız yoğurt, mevsim salatası

Ara Öğün

1 kase yoğurt veya 1 fincan süt, süt içerisine kahve veya kakao da eklenebilir.

Akşam

150 gram et veya tavuk veya balık, 1 bardak ayran veya 1 kase yağsız yoğurt, mevsim salatası (yağ eklenmediği sürece salatalar sınırsızdır. İsteğe bağlı olarak ekmek tüketimi 1 dilim yapılabilir fakat akşam yemeklerinde ekmek tüketimi önerilmemektedir.

Gece

1 bardak süt ile 1 porsiyon meyve

Beğen  1
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir