Gluten Kilo Yapar mı?

Gluten Kilo Yapar mı?

Gluten hassasiyeti yer alan hastaların, gluten içermeyen gıdalarla beslenmesi genel sağlıkları açısından faydalı oluyor. Peki, perhiz yapanlar gluten taşıyan besinleri tüketirse kilo vermekte zorlanır mı? İşte bu sorunun yanıtı gluten kilo yapar mı başlıklı makalemizin devamında.

Glutensiz beslenmenin genel sağlık açısından faydaları konusunda uzmanların öbür görüşleri bulunmaktadır. Glütensiz beslenmenin zayıflattığı hakkında kesin olarak bilimsel bir araştırma bulunmamaktadır. Gluten, buğday, çavdar ve arpada bulunan bir nesil proteindir. Çölyak hastalığı bulunanlar glutensiz beslendikleri süre şişkinlik ve sancı gibi şikayetlerle karşılaşmazlar.

Gluten Diyeti Sağlıklı mı?

Gluten o kadar çok gıdanın içinde bulunmaktadır, sadece tahıl ürünleri ile sınırlı değildir. Çölyak hastaları mutlaka hazır aldıkları gıdaların içinde “glutensiz” ibaresi olmasına uyarı etmelidir. “Gluten içermez” yazar gıdaları tüketmek yaşanma ihtimali olan ciddi sorunların önlemek demektir.

Gluten Kilo Aldırır mı?

Kilo vermek isteyenler gluten diyeti uygulamasına başvurmamalıdır. Çünkü makalemizin başında da dediğimiz gibi, glutenin zayıflamaya olumlu veya negatif etkisi olduğuna dair bir araştırma bulunmamaktadır. Kayda Değer olan beslenmede alınan kalorinin miktarıdır. Alınan kalori harcanan kaloriden pozitif ise, kilo sorunları ortaya çıkar. Yalnızca şunu diyebiliriz oysa, Gluten içeren gıdalar kalori içerdiğinden aşırı tüketildiklerinde, benzer gluten içermeyen gıdalar gibi kilo almanıza neden olabilir.

Gluten Kilo Yapar mı?

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir