Gribal Enfeksiyon Nedir

Gribal Enfeksiyon Nedir

Gribal Enfeksiyon, virüs hastalıklarının başında gelen ve salgın bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi cılız kişilerde zatürre, menenjit, kalp kası iltihabı gibi daha ciddi rahatsızlıklara ve hatta ölüme yol açabilmektedir.

Daha fazla kış aylarında sıkça görülen gribal enfeksiyonlar her yaştan kişiyi etkilemektedir. Bilhassa kronik rahatsızlığı bulunanları, yaşlıları, çocukları ve bağışıklık sistemi kuvvetsiz olan kişileri etkileyen gribal enfeksiyonlar çare edilmediğinde ölümlere bile yol açabilmektedir.

 

Gribal Enfeksiyon Nedir?

Gribal enfeksiyon enflüanza da denen viral bir hastalıktır. Orthomyxoviridae familyasından olan virüs, sürekli genom değişikliğine uğrar. bu nedenle grip virüsüne aleyhinde bağışıklık yalnızca geçici bir vakit için hastalığı önlemektedir. Benzer sebepten grip aşıları her yıl yenilenmektedir. Dinç kişilerde ortalama bir hafta sonunda geçen bu hastalık bağışıklık sistemi çelimsiz kişilerde zatürre, menenjit, yürek kası iltihabı gibi daha önemli rahatsızlıklara ve hatta ölüme yol açabilmektedir.

 

Gribal Enfeksiyon Nedenleri

Gribal Enfeksiyon Nedenleri

Gribal enfeksiyonun nedeni grip virüsüdür. Bu virüs karoser direncinin düştüğü soğuk havalarda, yetersiz besin, kronik hastalık gibi durumlarda kişilere bulaşmakta ve hastalığa yol açmaktadır. Bilhassa salgın döneminde mektep, hastane, toplu taşıma araçları gibi topluluk mekânlarda kişiden kişiye bulaşmaktadır. Öksürme, hapşırma, tokalaşma, öpüşme gibi temaslar ve hasta kişilere ait havlu, bardak gibi bireysel eşyaların kullanımı virüsün yayılmasına neden olur.

 

Gribal Enfeksiyon Nasıl Önlenir?

Grip virüsü genom dizilimi değiştirerek aralıksız bir evrimleşme sürecinde olduğundan her yıl öbür müşteri virüsün neden olduğu salgınlar yaşanmaktadır. böylece her sene grip aşısı olmak gribin etkilerinin o sene için engellenmesini ve azalmasını sağlayacaktır. aynı zamanda salgın dönemlerinde hasta kişilerle temastan sakınmak, bireysel temizliğe tartı saptamak, bol akışkan tüketimi, vitaminli gıdalarla beslenmek gibi önlemler de griple karşılaşmayı önleyecek ve gribin etkilerini hafifletecektir.

 

Gribal Enfeksiyon Çare Süreci

Gribal enfeksiyon virütik bir hastalık olduğundan antibiyotik ilaçla tedavisi olası değildir. Doktorların verdiği ilaçlar gribin etkilerini hafifletmeye yöneliktir. Baş ağrısı, öksürük, burun akıntısı gibi şikâyetleri eksilmek için doktor tavsiyesiyle hap kullanılabilir. bununla beraber bağışıklık sistemini güçlendiren gıdaların tüketimi ve bol istikrarsız alımı da hastalığın tez geçmesini sağlayacaktır. Dinç bireylerde semptomlar sıradan 1 hafta içinde kendiliğinden kaybolur.

 

Gribal Enfeksiyon Nedir

Gribal enfeksiyonun sebep olduğu rahatsızlıkları gidermede doğal yöntemlerden de yararlanılmaktadır. Ihlamur, adaçayı, nane, zencefil, okaliptüs çayları öksürük, nezle gibi şikâyetleri hafifletmeye tezgâhtar olur. Ayrıca portakal, limon, mandalina gibi meyvelerle yeşil yapraklı sebzeler C vitamini içerikleri doğruca griple savaşmada oldukça etkilidir.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir