Hamilelikte Anne Sağlığı ve Beslenme

Hamilelikte Anne Sağlığı ve Beslenme

Hamilelikte beslenme ve spor gibi faaliyetler, bundan böyle iki can taşındığı için daha da uyarı edilmesi gereken bir hal alıyor. Hamilelikte anne sağlığı ile ilgili tüm teferruat konumuzda.

Hamilelikte Anne Sağlığı

Gebelik dönemleri şüphesiz ki hayatın keza en zorlama ayrıca de en hoş dönemleri olarak adlandırılmaktadır. Bu dönemde ele alınan her durum, uyarı edilen dengelenmiş beslenme ve su tüketimi, duş alımı gibi durumlar daima büyük bir yük talep etmektedir. Özellikle de hamilelik döneminde, anne adaylarının en fazla durması gereken konulardan biri de dengelenmiş beslenmedir. Çünkü dengeli gıda bozuksa genelde bütün sağlıkta bozulmalar meydana gelecektir. Dinç ve nitelikli bir gebelik dönemi devretmek istediğinizde mutlaka günde asgari 3 öğün yemelisiniz ve mutlaka sıkça da atıştırmalıklardan faydalanmalısınız. Çünkü siz bundan böyle iki can taşıyorsunuz ve normalde yediklerinizin adeta iki katı tüketim yapmanız gerekmektedir.

HAMİLELİKTE BESLENME

Gebelik döneminiz baştan başa zaten mutlaka düzenli olarak bir doğum doktoru gözetiminde olacaksınızdır. böylece doktorunuz sizlere vitamin, fosfat ve demir takviyesi yapacak olan haplar, şuruplar veya iğneler verebilir. Bunları da kullanmaya devam ederek vücudunuzda yer alan tüm eksikleri onarmanız gerekmektedir. Bu sebepten ötürü mutlaka jurnal demir, kalsiyum, fosfat ve vitamin alımınıza ilaçlar dıştan da dikkat etmeniz gerekmektedir. Hergün mutlaka öğün sayınızı 5’e çıkarmalısınız. minimum 2 litre su içerek vücudunuzdaki nemi korumalısınız. Demir, kalsiyum, fosfat ve vitamin açısından zengin olan gıda ve içecekleri her öğün saatinizde oldukça çok tüketmeye özen göstermelisiniz. Kahve, çay, kola gibi asitli ve kafein taşıyan içeceklerden olabildiğince uzaktan kalmalı hatta gebelik döneminiz her tarafında tamamen hayatınızdan çıkarmalısınız. Özellikle de sigara ve içki tüketiminden mutlak surette uzakta kalmalısınız.

 

Hamilelikte Anne

HAMİLELİKTE SPOR

Evet gelelim en önemli durumlardan bir diğerine. Gebelik dönemi gün geçtikçe ağır bir hal alsa da mutlaka sporlarınızı aksatmadan yapmanız gerekmektedir. Yapacağınız hareketler ve yürüyüşler hem hamilelik döneminiz her tarafında keza de doğum anınızda size çok üstünlük sağlayacaktır. Spor yaparken kullanacağınız aletler, aletsiz yapacağınız hareketler ve sık sık yapmanız gereken yürüyüşler sonucunda ne dek rahat bir doğum yapıyor olacağınızı göreceksiniz. Kaslarınız gevşeyecek ve kendinizi bu şekilde daha korkusuz da hissetmiş olacaksınız.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir