Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte baş ağrısı nedenleri, bu dönemde vücutta çoğalan kan miktarı ve alınan kilolardan kaynaklanan hareketsizlikten oluşmaktadır. Hamilelik döneminde şiddetli baş ağrısı adi mi ve nasıl geçer tüm teferruat.

Hamilelikte Baş Ağrısı

Gebelik dönemi bir anne adayı için bedenen engebeli bir süreçtir. Kesintisiz değişen hormonları nedeniyle, maddesel durumu ve psikolojik durumu da akışkan bir hal alıyor. Hamilelik döneminde anne adayı iki kişilik yaşamaya başlıyor. Bu iki karakter yaşantının keza olumlu ayrıca de olumsuz yanları olabiliyor. Öncelikle hamilelik döneminde anne adayının vücudundaki kan miktarı çoğalma gösteriyor. Bu şart daha artı oksijen çağırmak olduğu için ilk bakışta iyi olsa da dolaşımla ilgili sorunların da ortaya çıkmasına elverişli bir ortam hazırlamış oluyor. Özellikle vücutta artan kan miktarı ve alınan kilolardan kaynaklanan durağanlık sebebiyle hamilelikte yaşanan şikayetlerin en sık rastlananı varis ve baş ağrısıdır.

 

Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte baş ağrısının nedenleri

Baş ağrısı hamileliğin tamamında yaşanmaz. Genellikle hamileliğin birincil üç ayında ve son üç ayında baş ağrısı şikayetleri çoğalma gösterir. Hamileliğin ilk üç ayında görülen baş ağrıları genelde vücutta değişen hormon seviyeleri ve yazımızın başında da bahsettiğimiz kan miktarının artması sebebiyle görülür. Vücutta büyüyen kan sebebiyle, kan akışı da artar ve bu durum anne adayının beynindeki kan akışını da doğal olarak arttırır. Gebelik döneminde anne adaylarında yaşanan baş ağrıları büyük oranda gerilim ve stres sebebiyle ortaya çıkar. Hamileliğin ve doğacak olan bebeğin getirecekleri nedeniyle anne adayının üzüntü ve endişe düzeyi yükselir, bu da gerilime ast baş ağrısını tetikler. Hamileliğin son üç ayında da baş ağrıları artma gösterir. Bu dönemdeki baş ağrıları ise, anne adayının artık yeterince ve bereketli uyuyamamasından kaynaklanır. Vücuttaki şansın dönmesi ve anne adayının son döneme gelmiş olduğu için yaşadığı gerginlik de bu ağrıları tetikler.

 

Gebelik döneminde baş ağrısı nedenleri farklı sebeplerden de olabilmektedir. Eğer anne adayının baş ağrısı rahatsız edici derecelerde ise en içten hareket doktoruna belirmek olacaktır.

 

Hamilelik Döneminde Baş Ağrısı Nedenleri

Özel bir şart yaşanmadığı sürece hamilelikte görülen stres ve gerilimden kaynaklanan baş ağrılarını alıkoymak için her gün egzersiz yerine getirmek, pak havada yürüyüş gerçekleştirmek veya doğaya çıkmak, doğru beslenmek, bol su içmek, yeterli istirahat etmek gibi önlemler alabilirsiniz.

 

Hem baş ağrılarını tetikleyen çikolata, yapay tatlandırıcılar ve koruyucu madde içeren meşrubat ve yiyecekler ve kahve gibi beslenme öğelerinden uzak durarak da baş ağrılarından kaçınabilirsiniz.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir