Kakao ile sadece bronzlaşmayın

Kakao ile sadece bronzlaşmayın

Aksu Vital Tıbbi ve Aromatik Tümör Uzmanı Yeliz Yaman, yaz mevsiminde bronzluk için kullanılan kakao yağının güneşten gelen zararlı ışınlara karşısında koruma sağlanabileceğini belirterek, “Hem, saçların yumuşak ve doğal parlaklığa kavuşması için de manâlı etkilere sahiptir” dedi.

Aksu Vital Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Yeliz Yaman, cilde bronzluk atamak için kullanılan kakao yağı ile ilgili kayda değer bilgiler verdi. Kakao (theagurama); 4-8 metre boyunda Sterculiaceae familyasından geldiğini kaydeden Yaman, çikolata yapımında kullanıldığını söyledi. Kakao, sıcaklığın +5 derecenin üstünde olduğu yerlerde, Güney Amerika, Batı Afrika ve Batı Hint adaları olmakla beraber, tropiklerin genelinde yetiştiğini belirten Yeliz Yaman, “5-6 yaşına gelen bitki tohumları artık kakao olmaya hazırlanmış haldedir. Kakao yağından söz etmek gerekirse; solgun sarı renkli, yenebilir bir yağdır. Kakao tozu ise, zamanla kakao yağı ile karıştırılarak bugünkü çikolata olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat çikolata olabilmesi için meyve fermantasyona bırakılır. Mayalanma sonucunda acı lezzet gider, yerini doğal ve hoş kokusunu bırakır. Çalışmalar sonucunda, kakao yağı ile benzer bedensel özelliğe sahip diğer herhangi bir yağ bulunmamaktadır” şeklinde konuştu.

Kakao yağının cilt ve saç bakımındaki önemi

Yaz mevsiminde bronzluk için kullanıldığı bilinen kakao yağı doğrusu her mevsim için manâlı bir cilt bakımı desteği verdiğini gösteren Yaman, “Kakao yağının içerisinde çokça E vitamini bulunur. Bu sayede, cildin nemini kaybetmesini engeller ve cildin nem dengesini koruyarak yumuşak bir cilde sahip olunmasını sağlamaktadır. Hem etkin içeriği baştan sona; yaz, kış dudak çatlamalarına karşı koruma sağlamaktadır. Hamilelik esnasında ve ardından bölgesel çatlakların ve cilt bozukluklarının giderilmesinde kullanılabilir. İçerisinde bulunan antioksidanlar tamamen öyle çok sıhhat sorunlarında destekleyici olarak kullanılır. Kakao yağının içerisinde herhangi bir kimyasal madde bulunmadığından nedeniyle cildi tahriş etmez ve emrindeki etkilere niçin olmaz. Güneş sonrası nemini kaybeden ve kuru cildin tedavisinde kullanılan kakao yağını, havuç ve susam yağı ile karıştırarak cildinize olan etkisini daha çok arttırabilirsiniz. Böylece güneşten gelen zararlı ışınlara karşı koruma sağlayabilirsiniz. Kakao yağı, saçlarınızın yumuşak ve doğal parlaklığa kavuşması içinde kayda değer etkilere sahiptir” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Yaman, kakao yağının fitokimyasallarında 30’dan artı fitosterol ve triterpenalkol bulunduğunu belirterek, bu maddelerin antibakteriyel etkiye sahip olması ve bere iyileştirici etkisi ile öne çıktığını kaydetti.

 

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir