Kalbe Çok Zararı Olan Aşırı Sıcak Havalarda Yapılması Gerekenler

Kalbe Çok Zararı Olan Aşırı Sıcak Havalarda Yapılması Gerekenler

Fazla sıcaklar ve yüksek nem yürek krizi riskini tetikler.Sadece kalp hastalıkları olanlar değil, şeker, şeker hastalığı ve solunum yolu rahatsızlıkları olanlar da güneşte en yüksek tehlike grubunda yer alanlardandır. tehlike gurubunda olanlar, yüksek nem olan sıcak yerlerden kaçınmalıdır.

 

Yaz mevsiminde epeyce çoğalma bildiren fazla sıcaklar sebebiyle, sıhhat açısından birçok problem meydana kazanç. Çoğu insan için bu zararlar yaşı yüksek olanlar için geçerli gibi kabul edilse de bu büyük bir yanılgıdır. Bilhassa yürek krizi konusunda yüksek risk grubunda yer alanlar 40 yaş altındaki bireylerden oluşmaktadır.

Çok sıcak havalarda uzmanlar, hamilelerin, yaşlıların ve 4 yaşın altındaki çocukların gerekli olmadıkça dışarıya olmaması gerektiğini söylemektedir. Sıcak havalarda meydana gelmekte olan yüksek nem kalp krizini arttırır. Peki sıcak havalar kalp krizine nasıl neden olur? Bununla alakalı uzman araştırmaları, sıcak havanın negatif etkisini kanıtlamıştır.

– Vücut ısısını sabitleyen en manâlı karoser eylemlerinden birisi cildin kan dolaşımını gerçekleştirmesidir. Cildi dinç tutan damarlar bunaltıcı hava havalarda genişler ve vücuttaki ısı artışını dengelemeye çalışır. Kuşkusuz böyle bir durumda kalbin daha çok etkin olması gerekir. ara sıra göğüste ağrı veya solunum yetmezliği gibi problemleri yaşamış kişiler beklemeden anında en yakın sıhhat kurumuna gitmeli ve kontrol altına alınmalıdır.

– Yalnızca kalp hastalıkları olanlar değil, şeker, şeker hastalığı ve solunum yolu rahatsızlıkları olanlar da güneşte en yüksek tehlike grubunda yer alanlardandır. Birçok hastalığı, sıcak havalar tetikler.

– Fazla sıcak havalar vücudun akışkan ihtiyacını da arttırmaktadır. Sıcaklar nedeniyle metabolizması duran, organları yavaşlayan bir beden, anında su tüketimini sağlamalıdır. Vücudun besinden önce ihtiyacı olan en manâlı şey sudur. Su tüketilmemesi de, yürek krizi ve öbür damar yolu rahatsızlıklarını beraberinde getirebilir. Havadan gelen yüksek nem kalp krizini arttırır oysa suyun kazandıracağı nem, vücudu besler ve korur.

– Sıcaklarda meydana gelen sorunlardan birisi de güneş çarpmasıdır. Başıma güneş geçti kavramının aşağıda ciddi sorunlar yatabilir. Beyin kanamalarına kadar gidebilen bu durumlarda güneş çarpması en fazla öğlen dışında olunması ve uzun süre boyunca güneş aşağıda kalınması ardından meydana kazanç. Güneş çarpması belirtileri ise çok artı terleme ve vücudun ağrıması biçiminde oluşur.

Zamanla nabız hızlanır ve susama duygusal artar. Bilinç kaybına dek gidebilen bu koşul dermansızlık ve baş ağrısını da getirecektir. Kas kramplarının da meydana gelmesi ile birlikte yürek krizinden beyin kanamasına değin her şeyin olabileceği bir olaydır. Aşırı sıcaklar sebebiyle güneş çarpması sonrasında da istikrarsız tüketimi arttırılmalıdır.

– Ani ısı değişimleri de yürek krizine davetiye çıkarır. Klimalı ortamlarda fazla artı kaldıktan sonra aniden sıcak havaya çıkmak çok tehlikelidir. Aynı şekilde sıcaktan bunalıp klima altında kalmak, felç ve yürek hastalıklarına neden olabilmektedir.- Sıcak havalar ve güneş ışınları, ciltte daimi güneş lekelerine niçin olabilir. Cilt lekeleri önemsiz gibi görülmemelidir çünkü ileride deri kanserine niçin olabilecek bir etkiye sahiptir.

 

Alınması Gereken Tedbirler Nelerdir?

 

Kalp krizine ve daha birçok hastalığa neden olan, ölüm ile bile sonuçlanabilen fazla sıcakların etkisinden kurtulmak için alınması gereken tedbirler şüphesiz vardır. Bu tedbirler ile, en zararla sıcaklardan korunmak mümkün olacaktır. İşte o tedbirler;

– Mutlaka su tüketimi her gün sağlanmalı ve minimum 2 litre su gün içerisinde bitirilmelidir. Içki, kahve ve asitli içeceklerden uzakta durulmalıdır. Vücudun sürekli kaybettiği nemi kazanması, organları korur.

– Doğal havalandırma yöntemleri tercih edilmelidir. Klima gibi cihazlar solunum yolu hastalıklarını ve kalp rahatsızlıklarını beraberinde getirir. Felce dek gidebilen sonuçlardan korunmak için, doğal havalandırma yolu seçilmelidir.

– Haricen olmamız gereken her saat her tarafında şapka, şemsiye ve güneş kremi kullanımı ihmalkârlık edilmemelidir. Vücudun hassasiyet derecesine uygun faktörde bir güneş kremi dışarı çıkmadan önce sürülmeli, şapkasız çıkılmamalıdır. Başı korumak güneşe alınabilecek en kayda değer tedbirlerden birisidir. Güneş çarpması bu şekilde engellenebilir.

– Açık renk kıyafetler giyilerek, güneş ışınlarının yansıyarak gitmesi sağlanmalıdır. Koyu renk kıyafetler ısıyı emerek vücudun fazla pozitif ısınmasına niçin olur. Damar genişlemesinin alıkoymak için de bol, ince ve açık renkli giysiler doğru bir seçim olacaktır. Bakımlı ve koyu renkli kıyafetlerden uzak durulmalıdır.

– Meyve ve sebze tüketimi, yaz aylarında arttırılmalıdır. Hem bu besinlerin sıvısı ile cisim nemi artacak ayrıca de güneşte meydana gelen cilt lekelerine aleyhinde da tedbir küskün olunacaktır. Bilhassa salatalık, karpuz, elma ve çilek cildi koruyan besinlerin başında gelir.

– Yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzakta durulması gerekiyor. Baharatlı bir yiyecek organları ayrıntılarıyla kurutabilir ve vücudun nemini boşuna kullanmasına neden olabilir.

– Dıştan olmamızın gerektiği defalarca diliminde, gölgeli yerlerden yürünmesi tercih edilmelidir. Gölge ve serinlik, güneşten biraz daha korunmamızı sağlar.

– Saat sabahleyin 11 ile 4 arasındaki güneş, en zararlı ışınlarını yaydığı saat dilimleridir. Bu saatler aralığında güneşlenmekten mutlaka kaçınılmalıdır.

– Cilt lekeleri için cildiye birimine gidilmeli ve neler yapılabileceği konusunda data alınmalıdır. Deri kanserini engellemenin bir yolu da budur.

– Kan Basıncı ilacı kullanan bütün hastalar, yaz aylarında ve aşırı sıcak zamanlarda doktorlarından yeni bir doz ayarlaması istek etmelidir. Fazla hap kullanımı sıcak havalarda önerilmez.

– Kalbi zorlayacak aktiviteler, sıcak havalarda tercih edilmemelidir. Alınması gereken tedbirler aralarında muhakkak yürek sağlığını koruyacak sporlar önerilir ama sporun yapılacağı saatler güneş battıktan sonra tercih edilmelidir. Bilhassa koşu, bisiklet ve yüzme gibi aktivitelerde geçerlidir.

– Gün içerisinde nefes egzersizleri ile vücudun rahatlaması sağlanmalıdır. Dışarıdan eve gelindiği vakit bir vakit oturarak dinlenilmeli ve esneme hareketleri ile vücudun fazla enerjisi dışarı atılmalıdır. Güneş insan bedeninde, bitkinlik verecek dek ağır bir enerji yüklemesine de niçin olur.

– En minik kalp sıkışması ve öteki rahatsızlıklarda, doktora gidilmelidir. Tıbbi müdahale bu durumlar için en uygun tedbirlerden birisidir.

– Sıcak havalarda meydana gelen su toplamaları ve karoser şişkinlikleri için, soğuk su ile ıslatılmış havlu ile kompres uygulaması öneriliyor. Vücudun artı ısısını havlu emecek ve vücudun kaybettiği denge tekrar bu şekilde kazandırılacaktır.

– Üçgenin Taban Olmayan Kenarı ve el parmak uçlarına, bileklere ve ense kısmına, yavaşça uygulanacak masajlar da, sıcağın verdiği olumsuz etkilere iyi gelecektir.

kalp

Şüphesiz güneş, kemiklere ve cilde iyi gelebilecek bir etkiye de sahiptir. Bilhassa D vitamini eksikliğinde güneş banyosu önerilir fakat dozunun ayarlanması ve zararlı olan saatler dışarıda güneşin görülmesi gereklidir. Her şeyde olduğu gibi aşırı sıcaklar ve güneş ışınları da pozitif alınması sonucunda, ciddi zararları beraberinde getirebilir. Mutlaka bilirkişi önerileri dikkate alınmalı ve fazla sıcaklarda eksiksiz uygulanmalıdır.

 

 

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir