Koruyucu krem kanserden koruyor

Koruyucu krem kanserden koruyor

Hayat boyu kanser riskini eksilmek koruyucu krem kullanmakla olası.

Prof. Dr. Bilal Doğan, “Çocukluk çağı ve buluğ çağı dönemlerinde uyumlu güneşten koruyucu mahsul kullanımı hayat boyu kanser riskini önemli derecede azaltmaktadır.” dedi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güneş ışınlarından kontrolsüz olarak yararlanmanın deriyi erken yaşlandırmanın yanı sıra basit veya tedavisi fazla baskı olabilen deri kanserlerine de niçin olabildiğini belirterek, “Yapılan çalışmalar, ergenler ve genç yetişkinlerden oluşan grubun güneşten korunma oranının asgari olduğunu ve yaşam boyu maruz kalınan ultraviyoleninin yüzde 80’ine 18 yaşından önce maruz kalındığını göstermektedir. Çocukluk çağı ve ergenlik dönemlerinde ahenkli güneşten koruyucu ürün kullanımı hayat boyu kanser riskini kayda değer derecede azaltmaktadır.” dedi.

Doğan, “Uzun vadede güneşten koruyucu ürünlerin güvenilirliği konusunda şüphelerin dile getiriliyor olmasına karşın, bunların kanıtlanan yararları, potansiyel olabilecek risklerinin fazla üstündedir. Güneşten koruyucu önlemlerin özellikle genç nüfus göre rutin olarak uygulanması, gelecekte olabilecek sağlıkla ve kozmetikle ilgili sorunların önlenebilmesinde elzemdir.” biçiminde konuştu.

Prof. Dr. Doğan, “Yetişkin dönemde karşımıza meydana çıkan deri kanserlerine ve erken deri yaşlanmasına neden olan zarar çocukluk dönemlerinde başladığından, çocuklarımıza güneşten korunma alışkanlıklarını erken yaşta öğretmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

 

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir