Light Yazan Her Şeyi Yemek Doğrumu

Light Yazan Her Şeyi Yemek Doğrumu

Kilo problemi yaşayan insanların düştükleri öteki bir tuzağın adı da ‘Light Ürünler’ adı aşağıda toplanan, güya şişmanlatmayan gıdalardır. Acaba bu ürünleri göstermek içten mu?

Şişmanlığın son yıllarda şipşak artması ile birlikte gıda sektöründe büyük bir yer tutmaya başlayan light mahsul tüketimi de, şişmanlıkla içten orantılı olarak artmıştır. Lüzum tüketim olarak, gerekse farklılık anlamında aslında de dev bir pazar haline gelmeye başlamıştır.

Tüketiciye, medyada yayınlanan reklamlar ve öteki pazarlama stratejileriyle bu ürünlerin kalorisiz ya da çok az kalorili olduğu fikri empoze edilmiştir. Ama çoğunun muadili olan ürünle aralarındaki kalori farkı çok artı olmadığı gibi besleyici değeri yönünden tezat farklar bulunmaktadır. En önemli tehlikelerinden biri ise, yapay tatlandırıcılar kullanılan bu ürünlerin artı kalori alımından çok, acıkma hissini hızlandırıyor olmasıdır. Bunun neticesinde de, bırakın zayıflamayı adi kilonuzu bile korumanız güçleşecektir. Diğer ikinci bir risk ise hiç kalori almayacağımızı veya az kalori alacağımızı düşünerek bu herif ürünleri normallerine göre en düşük iki kat daha pozitif tüketiyor olmamızdır. Irk bir tane normal bisküvi yemektense, iki tane light bisküvi yemeyi seçim ediyorlar. Peki niçin? Bunu tercih ediyorlar çünkü iki tane bisküvi alarak hem gözlerini ayrıca de duygusal açlıklarını gideriyorlar. Ve bunun sonucunda da kilo almayacaklarına inandıkları için içleri gizli oluyor.

Ambalajları okumak imkansız

Market raflarındaki bu alıcı ürünlerin ambalajlarını dikkatle inceleyin, okuyun ve light olmayanları ile karşılaştırma edin. Diğerlerine göre daha cazibeli ambalajlar içerisinde ve emin elinizin hemen uzanabileceği bir yerlerde olacaklardır. Adı üstünde light olan ve normallerine tarafından daha az kalori içeren bu ürünlerin tanımlama bilgilerini dikkatlice okuyun. Zorlandınız yok mi? Birçok kere yanınızda bir büyüteçle dolaşmanız gerekecektir. Light yazısı kutunun ya da ambalajın tamamını kapsarken, bu ürünün neler içerdiğini okumak isterseniz doğrusu de birçok kere bir büyütece ihtiyacınız olacaktır. Oldu, okumayı başardınız diyelim. Bu göz alıcı ürünlerin kalori değerlerinin ara sıra dayatıldığı gibi mucize oranlarda az olmadıklarını da göreceksiniz. Kaldı ama yüzlerce kere tekrarlayacağım gibi bir ürünün kalori ve yağ miktarından fazla, içerisindeki kimyasallar ve katkı maddesi maddelerinden dolayı açlık şehvetli artıyor ve aralıksız bir şeyler harcamak kısırdöngüsüne giriyorsunuz.

Hadi mucize oranda az kalorili olanlardan bir tane buldunuz diyelim. Hadi mucize bir şekilde bu ambalajın içindekiler bölümünü de okuyabildiniz diyelim. Karbondioksit, renklendirici maddeler, tatlandırıcılar gibi hiç de besin şehvetli vermeyen bir batmış şeyle karşılaştınız değil mi? Havadan oksijen alıp karbondioksit vermeye çalışırken, gönüllü olarak karbondioksit gazı mı alıyoruz bedenimize biz? Renklendiriciler; vaktiyle beri bu dairesel ifadeden çok şüphelenirim ben.

Bedenin beslenme açısından birkaç temel şeye ihtiyacı vardır; su, gıdalar, gıdalarla alınan vitamin ve mineraller. Yani su içmek ve beslenmek, bedenin varlığını sürdürebilmesi için temel ihtiyaçlarsa, zaten bunları tüketiyor olacağımız aşikardır.

Bol light ürün çeşidi

Light sektörün en büyük pazarlama arabulucu da paketleme ve renklendirme üstüne kurulu. Doğal olanı al, şekillendir, renklendir, oyna, sür market raflarına. Biz de doğal doğal alıyoruz, şişmanlayıp şekilleniyoruz, utanıyoruz kırmızı oluyoruz, kilomuza laf ediliyor sinirden morarıyoruz, moralimiz bozuluyor beyazlıyoruz, ciddi ciddi de renkleniyoruz yani. Sonradan sektör kendi kendine, ‘’Allah allah, ikinci bir sektör daha çıktı haberimiz değil, hadi bir el atalım arkadaşlar’’ demiş oluyor. İçimizde; gözünü, kulağını tat alma zevkini, felç ettikleri ikinci bir kişi daha yarattıklarından bu kez da ona yükleniyorlar. Light ürünler mucizesi başlıyor muhakkak. Light light, bol bol kullanılınca hiç şişmanlamayacağımızı, daima çelimsiz kalacağımızı sanmamızı istiyorlar. Hatta daha ileri gidip kilolu olanlarımızın da böyle zayıflayacağını duyuru ediyorlar. Bir yere kadar direnebiliyoruz belki, ama bunu uzmanlar falan da önermeye başlayınca elimiz kolumuz bağlanıyor.

Hatta ülkemizde zayıflama konusunda bilirkişi aşina insanları bile light gıda reklamlarında görmeye başladık son aylarda. O zaman kimse bize dönüp de niye aldanıyorsunuz diyemez değil mi? O diyemeyen kimselerden biri elde etmek istemiyorum ben. Tersine bu tuzağa düşmeyelim demek istiyorum. Gerekirse aslında de bir büyüteçle çıkalım alışverişlerimize ve light yazan her şeyi iyice okumadan, hatmetmeden atmayalım alışveriş sepetimize. Biz de bu yolla ilk cevabımızı vermiş olalım sistemin yanıltıcı stratejilerine.

Söz konusu bu bilgilere bir de insanların bilinçsiz tüketimi eklenince istenilen sonuçlara varmak az daha imkansız bir hal almaktadır.

Yağı, şekeri, tuzu azaltılmış ve en az %25 düşük kalorili gıdaların light kapsamında bilinmesidir, yaygın olan. Light ve kepeği birlikte değerlendirmekse son derece hatalı bir hafıza olacaktır. Kepek; buğdayın, çavdarın ve arpanın çevresini saran kabuktur. Bağırsaklarda emilmediği için de nerdeyse kalori değeri yoktur. Oysa herhangi bir ürünle kullanıldığında ayrı değerlendirilmesi gerekir.

Doğal ekmek ne çağrıda bulunmak?

Niçin diğer ürünlerden değil de sadece kepekli ürünlerden örnek verdiğimi açıklamam icabında, cevap son derece basittir doğrusu. Türkiye; ekmek tüketiminde dünya sıralamasında birinci sıraya oturan bir ülkedir. Yani ekmek esas gıda aracımızdır. O nedenle sadece bu konuda misal atamak istedim. Bütün ürünleri tek tek ele alıp canınızı baskı yapmak değil amacım. Lakin mademki ekmek Türk insanının besin alışkanlığında Dünya sıralamasında bile birincil sırada yer alıyor o süre gerçekten de en manâlı ürünümüz demektir. Özetle toparlamak icabında, kepekli olmuş veya olmamış ekmeğin kalori değeri olarak da, çeşitlilik anlamında da fazla da bir farkı yoktur birbirlerinden. Ama doğal olanı almak istiyorum gibi bir bilinçle hareket ediliyorsa muhakkak ama tam kepek ya da bütün çavdar ekmeği gibi sağlıklı olanı seçmek doğru olacaktır.

Light kavramıyla ilgili son gözlemimi de şöyle dile getirebilirim. Fiilen pozitif kilolarından önemli hastalık duyan ve bilinçsizce kulaktan duyma bilgilerle çözüm arayan şahısların, çalışma ortamlarında bir çekmecelerini, her türlü light ürünler, meyve ve bitkisel poşet çaylarla doldurduklarını gördüm. dahası ise; ikinci bir çekmecede kesinlikle bir kaçamak çikolatası, kekler, pastalar veya cazibeli bir bonbon vardır belli. Bu da, bu cins davranışlarda yer alan insanların kendi içlerinde ciddi çelişkiler ve ruhsal sıkıntılar yaşadıklarını göstermektedir.

Kimse bu sorunların sadece kendi başına geldiğini, yetkisiz ya da öbür olduğunu düşünmesin. Göz ve ağız tadı tadımızla bu kadar oynanmasının sonucunda bize hissettirdikleri duygularla, diğer türlü bir sonuçlanmak çok mümkün değildi zaten. Ve bir gün bu çekmecelerin hiçbirine ihtiyacınız kalmayacağına kesin olun lütfen.

Şişmanlığın çözümüne dışarı giden birincil yol; davranışlarımızı ve yeme alışkanlıklarımızı değiştirebilecek, hislerimizi kontrol ederek, bizi etkileyen dış etkenlerden koruyabilecek olan yeteneklerimizin keşfedilmesi ve konuyla ilgili veri düzeyi yüksek bir insan olarak tutarlı ve istikrarlı olmamız gerekliliğidir.

Kısaca şöyle tarif etmek isterim; 

Zayıflamak için ihtiyacınız olan zor; aklınızda, kendinizi teftiş edebilme noktanız olan beyninizde, kararlı oluşunuzda ve doğru gıda alışkanlığı kazanma gayretinizde var olacaktır…

Halil KARGULU

Etiket Diyet Diyete Başlarken Light Yazan Her Şeyi Yemek Doğrumu Light ürünler Light Gıdalar Zararlımı Light Gıdalar Nekadar Çoğunlukla Tüketilmeli Doğal Ekmek Doğal Ekmek Nedir
Beğen  
Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir