Limon yağının cilde faydaları

Limon yağının cilde faydaları

Aksuvital Ar-Ge Merkezi’nden Kimya Mühendisi Nigar Yıldırım, limon yağının ciltte oluşan sivilce ve siyah noktalarda etkili olduğunu belirtti.

Şimşek, “Etrafınızdaki temizlik ürünlerinin ön yüzlerine baktığınızda mutlaka limon taşıyan bir çeşidi vardır. Müthiş kokusu ve temizleyici özelliği limonu vazgeçilmez kılmaktadır. Peki deri için nasıl kullanabiliriz? Limon ve limon çekirdeği C vitamini bakımından epeyce zengindir. Bunu da bilmeyenimiz yoktur. C vitamini dâhilen kullanıldığında bağışıklık sisteminin güçlenmesine, deri için kullanıldığında deri lekelerine karşısında, cildi sıkılaştırıcı, akne tedavisinde tercih edilmektedir” dedi.

Limon yağının yağlı ve sivilceye yatkın ciltlerde nemli pamuğa birkaç damla damlatarak uygulanabileceğini gösteren Şimşek şunları kaydetti: “Düzenli kullanımda cildiniz pak ve dinç görünecektir. Saçlarınız yağlıysa şampuanınıza ekleyebilirsiniz. 200 ml şampuana 20 ml dek ekleyebilirsiniz. Kullanmadan önce şampuanınızı ayrıntılarıyla çalkalayın. Gargara biçiminde kullanılması ağız, dişeti bakımında kullanılabilirsiniz. Bunun için yarım akarsu bardağı suya 4-5 damla limon çekirdeği yağı eklemeniz yeterli.

Doğal bir haşere kovucu olarak kullanabilirsiniz. Sprey şişesine su, limonsuyu ve limon yağını adamakıllı karıştırın ve etrafa sıkın. Kapalı mekânlardan haşereleri uzaklaştırmakla kalmayıp etrafın muhteşem kokmasını da sağlayacaksınız. Limon bitkisinin sihirsel kokusuyla kendinizi daha dinamik hissedeceksiniz. Hem limon yağını çocuklarınızın şampuanlarına da ekleyebilirsiniz”.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir