Mutfağınız İçin Altın Öneriler

Mutfağınız İçin Altın Öneriler

Dinç beslemek isteyen bayanlar, sebze ve meyvelerden yüksek oranda yarar sağlamak sizin elinizde. Mutfağınız için altın önerileri sizler için araştırdık.

Yemeğin vitamini suyunda mıdır yoksa tanesinde mi ?

Yoğurdun suyu dinç mıdır ?

Meyveyi nasıl yersek vitamin değeri artar ? 

Dinç beslemek isteyen herkesin aklına gelen bu tip soruları Acıbadem Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak’a sorduk.

İşte uzmanımızdan derlediğimiz 10 basit öneri…

Sağlıklı bir hayatın olmazsa olmaz şartlarından biri içten beslenme.  Beslenmenin manâlı bir kısmını da tükettiğimiz sebze ve meyveler oluşturuyor. Oysa onlardan da yarar sağlayabilmemiz için yıkamadan pişirmeye pek çok kurala dikkat etmemiz gerekiyor. Somurtkan durumda, yararları kayboluyor.

Yalnızca karın doyurduğumuz bir yemek yemek haline gelebiliyor. Mesela, bazı sebzeler saatlerce suda bekletildiği için gıda değerini kaybedebiliyor ya da yemeğe renk vermesi için eklenen soda, sebzenin vitaminini öldürebiliyor. Peki sebze ve meyvelerin besin değerinden yüksek oranda faydalanmak için neler yapmalıyız? Beslenme ve Perhiz Uzmanı Şengül Sangu Talak, besinlerin vitamin değerlerinin nasıl korunması gerektiği ile ilgili özel önerilerde bulunuyor.

Sebze ve meyveleri şiddetli akıcı suyun aşağıda yıkamayın

Sebze ve meyvelerin içindeki bir takım vitaminler suda çözünüyor.Bu nedenle sebze ve meyveleri şiddetli akıcı suyun altında uzun süre yıkamayın.Hızlı akan su, yüzeyde oksijen kaybına neden olarak, yiyeceklerin beslenme değerini düşürüyor.Ayrıca sebzeleri yıkarken tüm halinde suya basın.Doğrayıp suya bastığınızda vitamin değerini öldürüyorsunuz.Aynı şekilde sebzeleri pişirirken de tencereye çok pozitif su eklemeyin.Sebzeleri fazla eksik suyla veya buharda pişirmeyi seçim edin.

Sebzeleri büyük parçalara bölün

Sebzeleri pişirmeden hemencecik önce ve büyük parçalar halinde münkünse elinizle bölün ya da bıçakla kesin.Sebzeleri küçük parçalar halinde bölünmek ya da kesmek bölge yüzeyini artırıyor.Alan yüzeyi ne dek artarsa vitamin kaybı da o kadar fazla oluyor.

Tencerenin kapağını kapalı tutun

Sebze ve meyveleri pişirirken tencerenin kapağını kapalı tutun.Böylece buhar kaybolmuyor ve yemeğin pişme süresi kısalıyor.

Sebze ve meyveleri çiğ tüketin

Eğer pişiriyorsanız muhtemel olduğunca kısa sürede ve diriliğini koruyacak şeklide pişirin.B ve C vitamini gibi vitaminler ısıyla kolayca kayba uğruyor.Ispanak,  brokoli, karnabahar, lahana, bamya, patlıcan ve kabak gibi sebzeleri maksimum 10 dakika pişirin.Fasulye için de 20 dakika pişirme süresi yeterli.

Pişirme suyunu dökmeyin

Sebzelerin, makarnanın ve kuru baklagillerin pişirme sularını dökmeyin.Pişirme sularını çorbalara, yemeklerinize ya da soslara ekleyerek yemeklerinizin besin değerlerini artırın.

Yemeğe soda eklemeyin

Sebzeleri pişirirken soda eklemeden pişirin.Pişirme esnasında eklenen soda, sebzelere daha yeşil bir renk kazandırmakla birlikte bir takım vitaminlerde kayıplara niçin oluyor.

Sebze ve meyvelerin yenilebilen kabuklarını soymayın

Eğer soymanız gerekiyorsa muhtemel olduğunca ince soyun.Birçok vitamin ve mineral, sebze ve meyvelerin bilhassa dış yapraklarında, kabuğunda veya kabuğun derhal altındaki kısımlarında bulunuyor.Sebze ve meyvelerin iç kısımlarındaki vitamin ve mineral yoğunlukları daha az.

Yağları yakmayın

Yağlar, uzun vakit yüksek ısıya maruz kalırsa, ceset için zararlı maddeler (serbest radikaller) oluşuyor.Besinlerin yüksek sıcaklıkta kızartılarak  yenmesi  sağlık açısından zararlı.Ayrıca bu yiyecekleri pozitif harcamak şişmanlığa neden olurken, yürek-damar hastalıklarına yakalanma riskini de artırıyor.

Tatlıya şekerini piştikten sonra ekleyin

Sütlü tatlı pişirirken şekerini ocaktan alırken ekleyin.Pişirme sırasında eklenen şeker ile sütün proteini birleşince protein kaybı oluşuyor.

Yoğurdun suyunu dökmeyin

Yoğurdun suyunun süzülmesi ya da bekletme sırasında oluşan yeşilimtırak suyunun atılması vitamin B2 (riboflavin) kaybına niçin oluyor.Riboflavin vücutta önemli işlevleri olan bir vitamin.Bu nedenle ekmek mayalandırma, bisküvi, pasta ve çorba yapımında değerlendirilmesi sağlık durumu açısından yardımsever.

Etiket Sağlıklı Gıda dinç besinler meyve Sebze Altın Öneriler Meyve Nasıl Yenmeli Sebze Nasıl Yenmeli Acıbadem Kadıköy Hastanesi Besin ve Perhiz Uzmanı Şengül Sangu Talak Şengül Sangu Talak Yemek Pişirme Önerileri Yemek Pişirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Besinlerin Vitamin Değeri Nasıl Korunur
Beğen  
Önceki Yazı
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir