Saç Dökülmesi İçin Evde Uygulayabileceğiniz 5 Yöntem

Saç Dökülmesi İçin Evde Uygulayabileceğiniz 5 Yöntem

Yaygın olarak görülen saç dökülmesi için uygulayacağınız bu yöntemler doğru ayrıca saç dökülmesini engelleyin, ayrıca de dinç saçlara kavuşun.

Saç dökülmesi son zamanlarda yaygın bir şekilde görülüyor. Öncesinde sadece erkekler aralarında görülen bu durum günümüzde kadınlarda da çoğu kez yaşanmaktadır. Sağlıksız gıda, gerginlik, çok pozitif saç bakım ürünleri kullanmak çoğunlukla bu soruna sebep olur.

Gerginlik, dinç saç gelişimi için gerekli olan esas beslenme maddelerini bizden çalar. Stresli olduğunuz dönemlerde saçlarınıza şekillendirmek zorlaşır, hatta saç dökülmesi sık yaşanır. Yetersiz beslenen saç folikülleri zamanla koparak daha artı saç kaybına öncülük eder.

Rahatlamaya çalışın ve stresinizi kontrol altına alın. Pranayam (nefes kontrolü) ve yoga duruşları stresi azaltır, zihni sakinleştirir ve kuvvetli kalmanızı sağlar. Yoga bununla birlikte saç derisini tetikleyerek saçların uzamasına muavin olur.

Sentetik saç bakım ürünleri yerine doğal, ev yapımı ürünleri seçim etmenizi öneririz. Benzer şekilde, binlerce kişi tarafından uygulanan ev yapımı çözümler de saç kaybının önlenmesine asistan olur. En üstünlük sağlayan 5 yöntemi bu yazımızda paylaşıyoruz.

1- Doğal şampuan: Saçlarınız dökülüyorsa, yapmanız gereken ilk şey şampuanınızı başkalaştırmak olmalı. Şampuanlarda bulunan kimyasallar saç foliküllerini tahriş ederek saç kaybına öncülük eder. “Doğal” olarak tanımlanan şampuanlarda bile sentetik ajanlar, parabenler ve parfüm vardır. Bunların hepsi saçlara zarar verir. İnternette yapacağınız kısa bir araştırma ile ev yapımı şampuan tariflerine ulaşabilirsiniz. Bu konuda kendinize güvenmiyorsanız ya da doğal şampuan uygulamak istemiyorsanız SLS, parfüm, paraben içermeyen, içeriği en doğal olan ürünleri seçim edin.

2- Aloe vera: Aloe vera da saç dökülmesini önleyen bir çözümdür. Amino asit, antioksidan, bitkisel yiyecek ve öteki içerikler bakımından zengin olması nedeniyle saçları doğru dışa güçlendirir. Her gün bir kere 1 – 2 yemek kaşığı aloe vera suyu için. Dilerseniz aloe verayı saçlarınıza da uygulayabilirsiniz. İki yemek yemek kaşığı aloe vera suyunu, iki çay kaşığı badem yağı veya susam yağı ve bir nehir kaşığı Hint yağı ile karıştırın. Karışımla saç diplerinize nazikçe masaj yapın. Birkaç saat (veya mümkünse bir gece) beklettikten daha sonra saçlarınızı yıkayın.

3- Keten tohumu: En iyi nebati omega 3 kaynaklarından biri olan keten tohumu saçlarınızı besler ve daha dinç ve sağlıklı yeni saçların çıkmasını sağlar. Keten tohumunun yanına susam, ay çekirdeği ve kabak çekirdeği de tüketin. Bu yiyeceklerdeki yağlı asitler, yüksek orandaki çinko ve protein saçlarınızı besler. Bir dere kaşığı keten tohumunu akşamdan suyun içinde bekletin ve ertesi sabah keten tohumlarını yiyin ve hatta suyunu da için. Dilerseniz salatanızın veya tostunuzun üzerine de serpebilirsiniz.

4- Hint yağı: Hint yağı saç dökülmesine karşısında en yararlı yağlardan biridir. İçeriğinde yüksek miktarda omega 9 yağlı asit olan risinoleik asit vardır. Risinoleik asit kan dolaşımının saç derisine ulaşmasını sağlayarak saçları kökten besler. aynı zamanda anti bakteriyel ve anti mikrobik olması nedeniyle saç derisini korur, kepeği ve diğer mikrobik enfeksiyonları önler. Bütün bunlara ilave olarak, Hint yağındaki başlıca yağ asitleri saçın yapısını geliştirir ve saçların daha zinde, daha yumuşak olmasını sağlar. Hint yağı kıvamı gereği oldukça yoğundur. O yüzden bu yağı badem, zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı ile karıştırmakta menfaat var.

5- Meyan kökü: Özellikle erkek tipi kellikte saç dökülmesini önleyen bir bitkidir. İçeriğindeki amino asit ve polisakkaritler saç derisini ıslak miktar. bununla birlikte saç yapısını güçlendirir ve saçlara doğal bir parlaklık kazandırır. Kepek, egzama, akne ve sedef hastalığı gibi deri sorunları için de oldukça faydalıdır.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir