Saçkıran Neden Olur Sebepleri Nelerdir?

Saçkıran Neden Olur Sebepleri Nelerdir?

Son yıllarda saçkıran olan insan sayısında artmalar gözleniyor. Rahatsızlığın en büyük nedenleri arasında gerginlik gösteriliyor.

 

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Cilt ve Zührevi Hastalıklar Asıl Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oktay Taşkapan, “saçkıran-alopesi areata” adı verilen yöresel saç dökülmelerinin genellikle yoğun stresli olaylardan daha sonra ortaya çıktığını belirterek, “Hastalığın nedeni yüzde 90 psikolojik. Hiçbir şey yapmasanız da hastaların yüzde 30-50’sinde oluşan saç dökülmeleri çoğunlukla bir sene içinde normale döner” dedi.

Saçkıran hakkında data veren Taşkapan, saçkıranın en manâlı nedeninin psikosomatik olduğunu açıklama ederek, fazla yoğun sıkıntı, endişe ve stres yaşayan kişilerin saçlarının kayıtlı bölgelerinde açılmalar geliştiğini söyledi. Stresin yoğunluğuna kadar bu dökülmelerin uzun vakit devam edebileceğinden bahsetti. Odaksal dökülmeler birden ayrım edildiği için moral bozukluğu da daha yüksek oluyor.

Saçkıran vakalarının artmasının nedeninin, bu rahatsızlık sebebiyle hekimlere başvuran insan sayısının çoğalmasından kaynaklandığını anlatan Taşkapan, önceden özellikle kırsal bölgelerde insanların kendi kendini çare ettiğini belirtti.

Taşkapan, insanların saçlarının döküldüğü bölgelere sarımsak sürdüğünü vurgulayarak, “Yine De bu da bir çare yöntemi, cilt irite ediliyor. Doğal olarak bu tıbbi bir yöntem değil. Ayrıca bu sırada deriye ve kıl köklerine zarar verilebilir ve o bölgede yeniden saç çıkmayabilir” dedi.

Saçkıranın otoimmün bir rahatsızlık olduğuna dikkat çekici eden Taşkapan, “İnsan dokusu normalde kendine aleyhinde tepkime vermez fakat saçkıranda müsamaha bozuluyor. Cisim kendi kıl köklerini tanıdık olmayan gibi algılayıp, oralara antikor gönderiyor ve kıllar dökülmeye başlıyor. Genel Olarak saçlı deride, sakal ve bazen kaşlarda dökülme sebebiyle boşalma oluyor. Niçin yüzde 90 psikolojik. Rahatsızlık, sıkıntı, gerginlik, travma ve bir yakının kaybı gibi fazla stresli dönemlerden daha sonra ortaya çıkar. Aile öyküsü ve kalıtımsal faktörler fazla etkili. Rahatsızlık erken yaşlarda başladığında, bilhassa başın arkadaki ve kulakların üstteki bölümü tutulduğunda, eşlik eden astım, saman nezlesi gibi alerjik hastalıkların varlığında saçkıran tedavilere daha dirençli oluyor” değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Taşkapan, hastalıkta apaçık bir mikrop olmadığına ve vücudun kendi kendine reaksiyon verdiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Saçkıran, ender de olsa ara sıra tiroit hastalıkları, vitiligo ve bono dokusu hastalıkları gibi bir takım önemli hastalıklarla birlikte olabilir. O nedenle hasta geldiğinde, muayene bulgularının ışığında, gerekirse bazı tarama testleri istiyoruz. Zira gövde kendi saç köklerine verdiği reaksiyonu diğer organlara da verebilir. Fakat bunlar çok düşük olasılıklar. Genellikle hastalığın nedeni psikolojik, burada ara sıra bir kısır döngü de olabiliyor. Psikolojik faktörler hem hastalığı tetikliyor ayrıca de gelişen saçkıran hastanın ruhsal durumu üstüne olumsuz etkilerde bulunuyor. Dayanıklı durumlarda psikososyal takviye ve psikiyatri konsültasyonları siklet kazanıyor. Bilhassa orta yaşlı kişilerde alopesi areata siyah saçları daha fazla etkiliyor, beyaz saçlar dökülmeye daha dayanıklı. Hasta geldiğinde muayenesini yapıyoruz, saç dökülmesi sınırlı bir alandaysa, ilk aşamada çoğunlukla saçlı deriye emin oranlarda sulandırarak kortizon enjekte ediyor ve icabında aldığımız klinik yanıta tarafından ayda bir kez bu tedaviyi yineliyoruz. ya da aracısız olarak kortizonlu kremler sürdürüyoruz. Bunlar genelde hastaya iyi geliyor. Tedavinin arkasında, önce ‘vellüs’ dediğimiz ince tüyler geliyor, sonradan bunlar kalınlaşıp alışılagelmiş saça dönüyor. Ağır ve ilerleyici olgularda daha farklı tedaviler uygulanmalı. Hiçbir şey yapmasanız da bu saç dökülmeleri belirlenmiş bir süreden sonra normale dönüyor. Hastaların yüzde 30-50’si bir yıl içinde kendiliğinden iyileşir. Fakat hiçbir şey yapmayıp bekleyemezsiniz, çünkü hastalık vesvese yaratıyor, yayıldığı durumlarda manâlı psikolojik sorunlara yol açabiliyor.”

Kadınlarda Saç Dökülmesi

“Kadınlardaki saç dökülmesinin en esas nedeni demir eksikliği”

Birçok kadının saç dökülmesinden şikayet ettiğini biliyoruz.Kadınlarda görülen genel saç dökülmelerine de değinen Taşkapan, kadınlardaki saç dökülmesinin en temel nedeninin demir eksikliği olduğunu söyledi.

Taşkapan, adet dönemlerinin uzun ve yoğun olmasının, bazen de besin sorunlarının demir eksikliğine ve saç dökülmelerine niçin olduğuna sinyâl ederek, şöyle konuştu:

 

“Ağır ateşli hastalıklar ve yoğun zayıflama diyetlerinden sonra ara sıra de tiroit hastalıkları nedeniyle fazla çabuk saç dökülmeleri görülüyor. Saçı dökülen bir hasta geldiğinde önce nedenlerin araştırılması gerekiyor. Demir eksikliğinin yanı sıra hap kullanımı (doğum yoklama hapları, bir takım kan basıncı ilaçları) tiroit hastalıkları, iç organ hastalıkları, senet dokusu hastalıkları, hatta frengi bile saç dökülmesine niçin olabilir. Kısacası önemli hastalıkların hepsinin gerisinde saç dökülür. Keza stresin de etkisi var.”

Bazı kadınlarda ise “erkek tipi saç dökülmesi-patern alopesi” olduğuna ve çok erken yaşlarda bile görülebildiğine vurgu yapan Taşkapan, “Bu tür durumlarda saç dökülmesine eşlik eden bir tüylenme artışı, uzamış bir akne, deride yağlanma ve adet düzensizliği gibi bulguların varlığında hastanın endokrinoloji uzmanına yönlendirilmesi gerekebiliyor. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin tam ve net bir tedavisi henüz değil. Bu kalıtımsal bir durum” değerlendirmesinde bulundu.

Saç dökülmelerine aleyhinde reklamı yapılan birçok ürünün o kadar işe yaramadığına vurgu yapan Taşkapan, özellikle nedenin ortaya konulabildiği yaygın saç dökülmelerinde ve saçkıranda aslında başarılı tedavi yaklaşımlarının varolduğunu söyledi.  Saç dökülmesinin nedeni mutlaka araştırılmalı ve bilinmeli.

Prof. Dr. Taşkapan, saçın fazla sıcak suyla yıkanmaması ve sert fırçalarla fırçalanmaması gerektiğini belirterek, “Saçı aşırı boya ve fön gibi işlemlerden koruyun” dedi.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir