Saçla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Saçla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Saçınızla ilgili doğru bildiğiniz yanlışlardan korunduğunuz taktirde dinç ve ışıltılı saçlara kavuşmak muhtemel.

                              Saçla İlgili Içten Tanıdık Yanlışlar 

 

Saç uçlarını sık aldırmak saçların seri uzamasını sağlar.

Uzmanlar, saç uçlarını aldırmanın saç uzamasını etkilemediğini söylüyor çünkü uzatma saç derisinden başlıyor. Oysa her altı ila sekiz haftada bir saç uçlarını aldırmanın diğer bir sebebi var. Kurumuş saç uçları saçların daha ince görünmesine ve saç kırılmalarına sebep olur. Dolayısıyla saç uçlarınızı aldırdığınızda saçlarınız daha hacimli görünür.

Beyaz saç telinizi koparttığınızda yerine daha fazlası çıkar.

Beyaz saç çıkmaya başladığında genelde gerisi de gelir. Bu efsanenin çıkma sebebi de muhtemelen budur. Siz koparsanız da koparmasanız da saçlarınız ağarmaya başladıysa, devamı gelecektir. Dolayısıyla saç tellerinizi koparmayı bırakın. Aksi hâlde zamanla saç dipleri daha fazla zayıflayacak ve en sonunda o bölgede saç çıkmayacaktır. Ya beyaz saçlarınızla barışmalı ya da saçlarınızı boyatmalısınız.

Şampuan saç döker.

İnsanların çoğunlukla banyodayken saçları dökülür ve dolayısıyla şampuanın buna sebep olduğu düşünülür. Bu yüzden şampuanlamayı keserseniz problemin daha da kötüleşmesine sebep olabilirsiniz çünkü yağ oluşumu enfeksiyona öncülük edebilir, bu da saç uzamasını engeller. Saç dökülmesinin çoğunlukla en büyük sebebi strestir. Boşanma, ameliyat, yakın birinin vefatı gibi sebepler bu sorunu daha da şiddetlendirir. Muhtemel mertebede doğal içerikli şampuanlar kullanmaya itina gösterin. Şampuanınızın içine çay çiçeği yağı, lavanta yağı, biberiye yağı gibi yağlar ekleyin.

Saçlarınızı ne dek çok tararsanız, saçlarınız böylece sağlıklı olur.

Saçları fazla fırçalamanın faydadan fazla zararı vardır çünkü bu durum koruyucu tabaka olan saç kütikülüne hasar verir. Saçlarınızı sadece dağıldığında tarayın, gün içerisinde normal hâline bırakın.

Boyalı saçlar sağlıksızdır.

Saç açtırma saçınıza yapabileceğiniz en fena şeylerden biridir fakat saç boyatmak düşünüldüğü kadar zararlı yok. Saç tellerinin rengini arındırmak saçlarınızı zayıflatır ancak saç tellerine renk eklemek saçların daha yoğun görünmesini sağlar. Uzmanlar koyu renk olduğu sürece saç boyamanın zararlı olmadığını söylüyor.

Doğru ürünler uygulamak saçları gürleştirir.

Çoğu insan sağlıklı görünen saçların saç bakım ürünleri gibi dış faktörlere alt olduğunu düşünüyor oysa dinç saçlarla gıda şekliniz arasındaki bağ daha önemlidir. Saçlarınızın uzaması için vücudunuzun enerjiye ve beslenme maddelerine ihtiyacı vardır. Sıkı bir diyetteyseniz vücudunuz saçlara yeterince enerji ayıramaz. Yeteri miktarda karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağlardan almaya özen gösterin ve çinko, demir ve D vitamini konusunda ekstra itinalı davranın. Bunlar saç uzamasında kayda değer vitaminlerdir ve birçok kadında bu vitaminlerin eksikliği görülür.

Şampuan başkalaştırmak faydalıdır.

Kepek önleyici, hacimlendirici, renk koruyucu gibi farklı etkilere sahip edinmek istemiyorsanız şampuanınızı değiştirebilirsiniz. Uzmanlar onun dıştan aynı şampuanı kullanmanızın dürüst bir karar olduğunu söylüyor. Ayrı şampuan denerken saçlarınızı ayrı hissetmenizin tek sebebi her şampuanın bambaşka etkilere sahip olmasıdır.

Kepek kuru saç derisine sinyâl eder.

Kepek, yağlı ortamlarda oluşan bir tür mantardan kaynaklanmaktadır. Kepek, vücudun mantara verdiği bir reaksiyondur. Kepek önleyici şampuan uygulamak yardımcı olacaktır.

Köpüren şampuanlar saçlarınızı daha iyi temizler.

Şampuanın görevini yapabilmesi için köpürmeye ihtiyacı yoktur. Bizler temizliği köpürmeyle benzeşen değer tutuyoruz ama çoğu şampuanda bulunan ve köpüren bir casus olan sülfatlar sağlığı negatif etkiler. bununla birlikte saçlarınızı boyatıyorsanız boyanın basit açılmasına niçin olur. Dahası bazı araştırmalar sülfat ile kanser riski aralarında bir bono olduğunu da göstermiştir. Şampuan tercihinizi sülfatsız ürünlerden yandan kullanın.

Saçlarınızı her iki günde bir yıkamalısınız.

Önceleri saçlarınızı her gün yıkamanız gerektiğini duymuş olmalısınız. Ardındaki saçları her iki günde bir yıkayıp temizlemek gerektiğini duyduk. Saç yıkama sıklığıyla ilgili tüm bu duyduklarınızı kulak ardı edin. Herkesin saç yapısı farklıdır.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir