Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Altın Kurallar

Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Altın Kurallar

Cildiniz ne kadar bronzlaşmış ise o kadar zarar görmüş anlamına gelmektedir. Bu durumda ise akla gelen soru dinç bronzlaşma nedir sorusudur.Doğru tekniklerle sağlıklı bronzlaşmak muhtemel.

 

Yaz ayları tatil ayları olup bu dönemlerde deniz kenarında güneşlenmek ve doğal şekilde bronzlaşmak en fazla hoşumuza dışarı giden şeylerden biridir. Ast bronzlaşma ile birlikte ışıl ışıl eden esmer bir cilt anında herkesin en büyük ideallerinden birisidir. bununla beraber bronzlaşma hakkında hatalı tanıdık ise derinin bu şekilde renk değiştirmesinin dinç bir cildi ile ilişkilendirilmesidir. Ama derideki bu renk değişimi uzmanlar tarafından ciltte oluşmuş hasar olarak değerlendirilmektedir.

 

Yani cildiniz ne kadar bronzlaşmış ise o kadar zarar görmüş anlamına gelmektedir. Bu durumda ise akla gelen soru dinç bronzlaşma nedir sorusudur. Bu soruya yanıt verebilmek için uzmanların açıklamalarına dinlemek gerekir. Bunun yanına sağlıklı bronzlaşabilmek için de altın kuralları uygulamak gerekir. Ciltte güneş ile birebir temas sonucu D vitamini kaybı oluşmaktadır. böylece de cildin nem dengesi bozulmaktadır.

 

Özellikle de yaz aylarını girilen dönemlerde güneş ışınlarının daha dik açı ile geliyor olmasına alt olarak derideki vitamini kaynağı olan madde güneş kadar faal D vitaminine dönüştürülmektedir. Bu da vücuttaki kalsiyum dengesi ile kemik gelişmesini sağlamaktadır. Özellikle çocuklar ve yaşlılar için D vitamini çok manâlı olup güneş banyoları yapmaları onlar için çok yardımcı olmaktadır.

bronzlaşmak

Ayrıca sedef yarı bir cilt hastalığınız var ise güneş ışınları bu deri hastalıklarına da iyi gelmektedir. Yani kısacası güneş D vitamini açısından vücudun gereklilik duyduğu bir şeydir. Yalnız bunun dozunun çok iyi ayarlanması gerekir. Güneşli birebir temas etmek yerine dinç bir biçimde güneşin ışınlarından yararlanmak gerekir oysa bunun içinde bronzlaşma hakkında doğru aşina yanlışlar nelerdir bu konunun bilinmesi gerekmektedir. Bular da şu şekilde sıralanabilir.

 

1 – Bronz bir ten daha güzel görünmektedir.

Bütün tersini bronzlaşmak güneşle birebir bağlantı olduğu için yüzde çizgiler ve kırışıklıklar oluşturmaktadır. bununla beraber ciltte kahverengi lekeler ve noktalarda oluşmaktadır.

 

2 – Gençler Kansere Yakalanmazlar.

Bu da yanlış aşina bir şeydir deri kanseri genç ya da ihtiyar herkeste görülebilir ve en fazla rastlanılan kanser türlerinden biridir.

 

3 – Cildin Eşit Oranlı Olarak Bronzlaşması Kişiyi Güneşten Korumaktadır.

Bronzlaşma hakkında doğru bilinen yanlışlar içerisinde bu faktörler gelmektedir. Gerçekte cildin ne dek bronzlaşması pek zarar görmesi demektir.

 

4 – Solaryum İle Güneşte Bronzlaşmak Benzer Şeydir.

Bu hatalı ise insanların cilt kanserine yakalanma olasılığını güçlendirmektedir. Çünkü solaryumla doğal bir şekilde D vitamini alınamamaktadır. Dinç bronzlaşma nedir sorunusun cevabı ise güneşte bronzlaşmaktır.

 

5 – UVB Işınlarının Cilde Herhangi Bir Zararı Olmaz

UVA ışınları cildin ne kadar zarar veriyor ise UVB ışınları da bir pek cilde zarar vermektedir. bu nedenle cilde bu iki yaşından koruyacak şekilde tedbir olmak gerekir

 

6 – Solaryum kişiyi zayıflatmaktadır

Hayır, böyle bir şey laf konusu değildir. Bu sadece bir spekülasyondur. Yalnızca ciltte kalori yakma işini hızlandırmaktadır. Ama kişinin zayıflaması tesir etmemektedir.

 

7 – Koruyucu kremlerin hiçbir zararı değil koruyucu kremler zararlıdır kanser riski oluşturmaktadır

Bu konu ile ilgili yalnızca spekülasyonlar apaçık dönmektedir. Güneş koruyucular uyarı dizisi seçildikleri zaman güneşin zararlı etkilerinden cildi koruyabilmektedir. Bu doğru aşina yanlışları da öğrendikten sonradan yapılması gereken dinç bronzlaşmak için altın kuralları uygulamaktır. Acilen de dinç bronzlaşma nedir diyenler için altın kuralları sıralayalım.

 

Dinç Bronzlaşmanın Altın Kuralları

1- Sağlıklı bronzlaşmak için güneş ışınlarının dikey geldiği saatlerde güneşe çıkmamak gerekir

2- Eğer güneşle birebir bağlantı edeceksiniz güneş gözlüğü şapka kullanmanız gerekir.

3- Güneşe çıktığınız vakit açık renkli kıyafetler ve ince kıyafetler giymeye itina göstermelisiniz.

4- Sağlıklı bronzlaşmanın altın kurallarından en önemlisi nasıl güneş yağı seçilmeli sorusudur. Bunun için en az 50 faktör ve üzerinde güneş koruyucular kullanmanız gerekir.

5- Havuza her girip çıktığınızda güneş koruyucu her zaman uygulamanız gerekir. Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde omuz, baş, göğüs, yüz gibi alıngan bölgeleri güneşten koruyarak güneşlenmek gerekir.

6- Tatile çıkmadan önce eğer bronzlaşmak gibi bir niyetiniz var ise bir deri hastalıkları uzmanı ile görüşmeniz yararlı olacaktır. Güneş koruyucu seçiminde bir dermatolog önerisinden faydalanmanız gerekir.

7- Alacağınız güneş koruyucu 50 etmen ve üzerinde koruma faktörlü olmasına dikkat edip bununla birlikte kokusuz ve parfümsüz olmasına dikkat etmeniz gerekir.

 

Gerçekten bronzlaşmak cildin güneş karşısında gösterdiği bir savunma mekanizmasıdır. Cisim ve deri güneş ışınlarıyla karşısında karşıya kaldığı vakit sağlıklı olan hücreleri gözetmek adına savunmaya geçer ve melanosit denilen cilde rengini veren maddeler civarda bir koruma hücresi oluşturulur.

 

           Nasıl güneş yağı seçilmeli sorusunun ana cevabı ne kadar bronzlaşmak istediğinize bağlıdır. Etmen sayısı ne dek artar ise öyle az güneşten etkilenirsiniz. Bu koruma hücreleri çoğalarak savunma mekanizması geliştirirler. Bu da cildin bronzlaşması anlamına gelmektedir. Bronzlaşmak fiilen cildin zarar görmesi olarak bilinse de bir sağlıksızlık değildir. Güneş ışınları karşısında kendini korumaya alan cildin artık kullanmayı bırakması ve canlı olmayan hücrelerin renk değiştirmesi olarak tanımlanabilir. üstelik dinç bronzlaşmak adına yapılan hatalar söz konusudur. Fazla sık rastladığımız bu hataları da şu şekilde sıralayabiliriz.

 

Güneşle Birebir Temas Ederek Bronzlaşmak

Eğer dinç bronzlaşma nedir diye düşünenlerdenseniz ve bronzlaşma kararında iseniz bunu güneşle direkt aleyhinde karşıya kalarak değil güneş ışınlarının daha eğik geldiği saatlerde yapmalısınız.

 

Seri Biçimde Bronzlaşmak

Bronzlaşmayı ağır ağır gerçekleştirin. Fazla kısa bir süre içerisinde bronzlaşmak yerine daha uzun bir vakit dilimi içerisinde cildinizi bronzlaştırmaya çalışın.

 

Solaryumda Bronzlaşmak

Bronzlaşmak için solaryum yerini doğal güneş ışınlarının seçim etmelisiniz. Çünkü solaryum her seansta cilde zarar veren bir uygulamadır. Bunun yerine çıkacağınız tatilde güneşli doğrudan doğruya cildinizi bağlantı ettirmeden ve geniş bir zamana yayarak bronzlaşmayı seçim etmelisiniz.

 

Hareket Etmek Manâlı Değildir

Hareket fazla önemlidir. Daha seri ve daha tez gelmek istiyor iseniz hareket etmeniz sizin faydanıza olacaktır. Kumsalda uzanıp bronzlaşmak yerini bir süre güneş aşağıda kaldıktan daha sonra denize girip çıkarak ya da farklı spor aktiviteleri yaparak güneş aşağı bronzlaşmayı tercih etmelisiniz.

 

Koruyucu Göstermek Çok Manâlı Değildir

Bronzlaşmanın en esas ögelerinden birisi güneş koruyucuları kullanmaktır. Güneş koruyucusu konusunda mutlaka bir dermatolog önerisinden sonradan koruyucunuzu alın. bununla beraber güneş koruyucunun 50 etken üzerinde olmasına dikkat edin. Alternatif yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Bronzlaşma konusunu güneş koruyucular yerine alternatif yöntemler de etkin olmaktadır. Bunlara başvurarak güneşin zararlı etkilerini asgariye indirebilirsiniz. Zeytinyağı, kakao yağı, havuç yağı gibi ya da bebek yağı gibi doğal ürünler bronzlaşmanıza asistan olacak ve size sağlıklı bir bronzlaşma olarak dönecektir.

 

Güneşlendikten Sonradan Güneş Kremi Kullanmama

Duş aldıktan sonradan vücudunuzun tamamını güneş kremi ile bağlanmanız cildinizin nem dengesini sağlayacaktır. Ciltte soyulmalara ve sağlıksız bir bronzlaşmaya engel olacaktır. Bronzlaşma hakkında dürüst aşina yanlışlar ne değin millet arasında yaygın olarak kabul görse de siz mahsus lades demeyin.

 

 

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir