Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır

Dinç Perhiz: Diyet yaparken daha eksik yemek yemek kilo vermenizi sağlayabilir ancak diyetlerin amaçları kilo verirken sağlığınızı da korumaktır. Ani ve aşırı kilo kayıpları vücudunuz üzerinde beklenmedik etkiler bırakabilmektedir. Kilo vermeden önce vücudunuzu alıştırmalı ve dinç bir diyet programıyla aşamalı olarak kilo vermelisiniz.

Sağlıklı Diyet

 

Diyet yaparken daha eksik yemek yemek kilo vermenizi sağlayabilir fakat diyetlerin amaçları kilo verirken sağlığınızı da korumaktır. Ani ve aşırı kilo kayıpları vücudunuz üstünde umulmadık etkiler bırakabilmektedir. Kilo vermeden önce vücudunuzu alıştırmalı ve sağlıklı bir diyet programıyla kademeli olarak kilo vermelisiniz.

 

Perhiz başvuru kararı aldıysanız eksik ve sık sık yiyerek aç kalma süresini kısaltabilir ve yediklerinizi daha süratli yakabilirsiniz. Gün içinde hiç yemek yememek kilo vermenizi sağlamaz, sağlınızı tehdit eden hastalıklara davetiye çıkarır. Diyet uygularken önceliğiniz sağlığınız olmalıdır. Sabahtan kahvaltısı yapmadan akşama dek aç ummak, akşam yemeğinde daha pozitif besin tüketmenize yol açacaktır. Uzun zaman aç kalmaktan kaçınmalı, sabahtan kahvaltısından 3 saat sonra beslenme değeri düşük gıdalarla açlık bastırılmalıdır.

 

Günlük olarak sık sık tükettiğiniz besinler, yağsız besinlerden oluşmalıdır. Perhiz uygularken spor gerçekleştirmek, vücudunuzdaki yağların yakılmasına takviye olacaktır. Bazı durumlarda diyet programları işe yaramamaktadır. Aileden gelen genler nedeniyle belirli oranlara kadar kilo verilir ve ardından kilo atamak çok zorlama ayla gelmektedir.

 

Sigarayı yeni bırakmış kişiler yoksunluk çekecekleri için çoğu kez gıda ihtiyacı hissedeceklerdir. Sigarayı bıraktığınız dönemlerde perhiz uygulamaya açmak iyi bir düşünce olmayabilir. Sigara sebebiyle yoksunluk çekenler gıda tüketerek ihtiyaçlarını karşılamak yerine sakız çiğneme yöntemini tercih edebilirler.

 

Diyet programı uygularken alkolden uzak durmanız gerekmektedir. Alkol ile birlikte alınan kuruyemişler ve çerezler bilhassa göbek bölgesinde yağ birikimi yapmaktadır. Diyet programı her tarafında alkol tüketimini en üye indirmeli yada bırakmalısınız.

 

Diyet uygularken kendinize bir amaç koymamalısınız. 1 haftada 10 kilo atamak mümkündür oysa seri kilo devretmek beden sağlığı açısından zararlıdır. İdeal olanı haftada 500 gram zayıflamaktır. Cisim ağırlığının aniden düşmesi, iç organlara da zarar verebilmektedir.

 

Tartışılan bir konu olsa da diyet programı baştan başa tereyağı ve katı yağlardan uzak durmanız yararınıza olacaktır. Diyet boyunca sulu gıdalar ve meyveler tüketmeye itina gösteriniz. Vücutta depolanan yağlar yürek sağlığını negatif yönde etkilemektedir. Solunum güçlükleri de yaratan bu durum, kuvvetsiz kişilerde daha eksik görülmektedir.

 

 

Dinç Diyet Nasıl Yapılır

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir