Anasayfa » Cilt Bakım » Trend: Çay ağacı yağı

Trend: Çay ağacı yağı

Akarsu ağacı yağı nedir?

Melaleuca alternifolia ağacının yapraklarından elde edilir. Avustralya ve Yeni Gine bölgelerinde yetişen bitki yerliler kadar bir zamanlar beri hap olarak kullanılmaktadır. Yaprak ve sürgünleri ezildiklerinde içerisindeki buharlaşan yağdan nedeniyle karakteristik bir koku yayarlar. Bitkinin bu kısımları damıtılarak buharlaşan yağı elde edilir.

Çay ağacı yağı ne için kullanılır?

Çay ağacı yağı ile ilgili tatmin edici araştırma olmamasına rağmen bir takım incelemeler enfeksiyonların önlenmesinde etkili ve tedavisinde tezgâhtar olduğunu ileri sürmektedir.

Harici olarak kullanılan dere ağacı yağı krem, merhem, sabun, şampuan, diş macunu, dudak balsamı almak üzere fazla sayıda beden bakım ürününün içerisinde bulunur.

İçerik olarak 60’dan pozitif terpenoid içerir ve antiseptik özelliği olan terpinen-4-ol içeriğindeki manâlı bir aktiftir ve en yüksek miktarda bulunur. Ayrıca alfa ve gama- terpinen, 1,8-sineol içerir. İçeriğideki monoterpenler doğru biyomembranlar ve membran proteinleriyle etkileşime girerek antibakteriyel, antifungal ve antiviral tesir gösterir.

Nehir ağacı yağı başlıca minik kesikler, yaralar, deri ve mantar enfeksiyonlarında kullanır. Haşere ısırıkları, pamukçuk ve sanki enfeksiyonlarda kullanılan ürünlerin içerisine katılan bir aktiftir.

Klinik çalışmalarla da akne, sistit, Trichomonas vaginalis ve Candida albicans’a dayalı vajinal enfeksiyonlar  ve mantar enfeksiyonlarında tedavi edici özelliği olabileceği gösterilmiştir.

Antiseptik ve koruyucu olarak kozmetik ürünlerde kullanılır.

Öksürük ve soğuk algınlığının, diş eti iltihabı, nazofarinjit, sedef hastalığı, sinüs tıkanıklığı, stomatit ve bademcik iltihabındaki geleneksel kullanımı denek ve klinik çalışmalarda desteklenmemiştir.

Nehir ağacı yağı güvenlidir mi?

Dere ağacı yağının topikal olarak açık havada kullanımı güvenlidir. Jurnal olarak aracısız cildinize uygulayabilirsiniz. Dahilen uygulamalarda dozu bilirkişi kişiler tarafından muhakkak ürünler kullanılmalıdır.

Cilde % 100 saf yağ formunda uygulandığında, çay ağacı yağı içerisinde yer alan sineolden nedeniyle nadiren tahrişe niçin olabilir ve bazı insanlarda alerjik bir döküntü geliştirebilir. Dere ağacı yağının en yüksek kalitedeki formları sineol miktarının %10’un aşağı olduğu karışımlardır.

Sizde de döküntü geliştirebileceğinden üzüntü duyuyorsanız, önce cildinizin minik bir bölgesinde yağı deneyin. Ayrıca akarsu ağacı yağını zeytin veya badem yağıyla seyreltebilirsiniz.

Farklı bir ürün kullanıyorsanız ve çay ağacı yağıyla kombine etmeyi düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza bildirin. Hamileler ve emzirenler kullanmamalıdır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Cilt temizleme vakumu ile tanışım Pro Cleaner

Değerli okur, cilt bakımı ele alındığında yüksek teknoloji sayesinde her gün yeni bir ürün çıkıyor. …

Cilt problemlerinde, cilt sarkmalarında yeni serum Somon DNA

Değerli okur, cilt problemleri, cilt sarkmalarına karşı birçok çözüm, öneri ve ürün bulunmaktadır. Cilt problemleri …

Ayak hastalıklarına karşı etkili formül Argoderm

Değerli okur, ayak hastalıkları önemli bir konudur. Çeşitli ayak hastalıkları bulunmaktadır. Bunlar; • Ayak mantarı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir