Yaz Gribi Nedir? Yaz Gribi Nasıl Geçer?

Yaz Gribi Nedir? Yaz Gribi Nasıl Geçer?

Yaz gribi, seri sıcak ve soğuk hava arasındaki geçişten meydana gelen önemli bir mevsim hastalığıdır. Yaz Gribi nasıl geçer ve kaç gün sürer tüm teferruat.

Yazı Gribi Nedir? Kaç Gün Sürer?

Genellikle gribal rahatsızlıkların kış aylarında yaşandığı düşünülse de, yaz aylarında da grip yarı belirtiler ile kendini gösteren rahatsızlıklar ile karşısında karşıya kalınabilmektedir. Ateş, bulantı ve kas ile eklem ağrıları gibi belirtiler ile ortaya çıkan bu rahatsızlıklar, ahali aralarında ”yaz gribi” olarak adlandırılmaktadır. Alışılmış gribal rahatsızlıklardan daha öbür bir çare sürecine sahip olan yaz gribi, üzerinde epeyce önemle durulması gereken mevsim hastalıkları içerisinde de birincil sıralarda yer almaktadır.

 

Yaz Gribi Nedenleri

Genelde düşünüldüğü vakit sıcak havaların etkisinden çıkmak amacıyla kullanılan iklimlendirme cihazlarının ani şok etkileri nedeniyle gerçekleşen yaz gribi, zorlu eklem ağrıları ile birincil aşamada kendini kesin etmektedir. Özellikle kapalı egzersiz mekanları içerisindeki klimaların mevcut havayı soğutması ile oluşan bu rahatsızlık, daha sonraki evrelerde hafif alev ve halsizlik ile de belirtilerini adamakıllı göstermeye başlamaktadır. İklimlendirme cihazları haricinde serinlemek amacıyla uygulanan tekniklerin gerisinde, gönder olarak rüzgar veya eğilim maruz kalınması ile de oluşabilen yaz gribi, kış gribinin tersine rahatsızlık yaratıcı organizmaların daha farklı yönde mutasyona uğramaları sebebiyle kişiden kişiye bulaşmamaktadır.

 

Yazı Gribi Nasıl Geçer

Yaz Gribinin Tedavi Süreci Nasıl Olmaktadır?

Yaz gribinin çare süreci içerisinde uygulanan en büyük yanlışlardan biri, kış aylarında yaşanılan gribal rahatsızlıklar ile bir tutulması sebebiyle benzer ilaç tedavilerinin uygulanması olmaktadır. Kış gribinden bambaşka bir çare sürecine sahip olan yaz gribi, hatalı ilaçların kullanılması sonucunda geçmeyeceği gibi, boşu boşuna alınan antibiyotik ve sancı kesicilerde vücudun bağışıklık sistemini negatif yönde etkileyecektir. Yaz gribi belirtileri görüldüğü takdirde başlangıçta yapılması gereken, ilgili sağlık kurumlarına başvuru ederek bir KBB uzmanına çare olmaktır. Bilirkişi kadar bahşedilen ilaçlara ilave olarak boğaz ağrısını yatıştırıcı pastiller ve ılık olmasına özen gösterilecek şekilde hazırlanan bitki çayları da, vücudun hastalıktan kurtulması için olumlu yönde etki edecektir.

 

Yaz Gribi Kaç Gün Sürer

Yaz Gribinden Korunma Yöntemleri

Mevsimsel bir rahatsızlık olan yaz gribinden korunmak için, ilgili önlemlerinde mevsim bazında alınması gerekmektedir. Bu önlemler aralarında yer alan en etkin başlıklar ise şu şekilde sıralanabilmektedir :

Klima gibi serinletici cihazları, kendi alanınız içerisinde sürekli çalışır pozisyonda bırakmayın. Klimaların filtre bakımlarını sezon öncesinde yaptırmayı dikkatsizlik etmeyin. Keza klima ya da ferahlatıcı herhangi bir aygıt ile keza de açık pencere nedeniyle oluşan cereyanlı bir ortamda uyumamaya itina gösterin. Sıcak aylarda vücudun hidrasyonunu sağlamak nedeniyle her saat başı bir kadeh su içmeye dikkat edin. Açık veya kapalı olması fark etmeksizin bütün havuzlara girilmeden önce, ilgili hijyenik bakımlarının yapıldığından belli olunmalıdır.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir