Zayıflamak ve aynı kiloyu korumak

Zayıflamak ve aynı kiloyu korumak

Vücut ağırlığını kabul etmek
ilk kez ve en öncelikle ele alması gereken, gövde ağırlığı takıntısını geride bırak-manızdır. vücut ağırlığı bir numaralı sorununuz olmamalıdır, amacınız gövde kom­pozisyonu ve sağlık olmalıdır.

Kilo alımı yaşlandıkça kaçınılmazdır. Metabolizmamız reşitlik yıllarına kıyasla her on yılda %3-5 oranında yavaşlar. Yaşamı her tarafında herhangi bir kilo sorunu olmayan bir bayan ya da erkek için reşitlik yıllarında 5-7 kilo alması acayip değildir. Ek siklet miktarı yoklama altına alınabilir. Bu fazladan kilolar, kayda değer herhangi bir sıhhat riskine katkıda bulunmamalıdır. Fakat kilo çoğalma düze­yimiz 9 kilo ya da daha fazlasına çıkarsa özellikle bu kilolar, vücudun yaşam organlarını çevreleyen bölgelerde ise uyarı etmemiz gerekir. Fazla kilo ortaya çık­tığı zaman afiyet riskleri ve hastalık riski artar ve hatta erken ölümler meydana gelebilir.

Banyo tartısı, ağırlık sorununuza tek yol gösterici olmamalıdır. Banyo tartınız­dan kurtulun ya da en azından her gün gözünüzün önünden uzakta tutun. Banyo tartısındaki sayılara hedefe kilitlenmek, davranışınızda hasara niçin olur. Tartıdaki sayı bir kişi olarak sizi yansıtmaz. Gövde ağırlığı, jurnal su ağırlığından nedeniyle ve aylık kadınlarda adet döngüsünden dolayı iniş çıkışlıdır. Sağlığa odaklanın, ağırlığa değil. Eğer banyo tartısında tartılmanız gerektiğini hissediyorsanız, bunu haftalık ya da aylık olarak günün benzer saatinde, üzerinizde giysi olmadan ve aynı tartıda yapın.

Kilo atamak ve sağlıklı bir ağırlığı korumak, yalnızca kalori kısıntısından daha fazlasını gerektirir. Sağlıklı yeme ve olumlu yaşam biçimi alışkanlıklarının bir arada olması yaşam boyu sürecek bir teşebbüs gerektirir.

Kim olduğunuzu kendi kendinize kabul edin. Herkes uzun veya kısa değildir. Cümbür Cemaat ince ve formda da değil. Tüm yaşamınızda kilonuz bir sorun olacaksa yetişkinliğinizde vücudunuzda toptan bir değişiklik yapmanız kuvvet olabilir. Yalnızca olabildiğiniz en iyi ve en dinç kişi olmayı hedefleyin. Kim olduğunuz, kendi kendiniz için ne yapabildiğiniz ve çevrenizdekilere ne hissettirdiğiniz hakkında olumlu düşünmeyi öğrenin. Yapabileceğinizin en iyisini yapın ve olabildiğinizin de en iyisi olun.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir